Ministryně dočasně pustila vězně. A ti zmizeli

Praha - Policisté, žalobci i soudci v červnu varovali tehdejší ministryni spravedlnosti Danielu Kovářovou, ať nepřerušuje pobyt za mřížemi dvěma zlodějům odsouzeným za krádež 74 milionů korun. A teď oba nejsou k nalezení, píše v pondělním vydání deník MF DNES.

Odborníci ministryni tehdy upozorňovali, že peníze se nenašly a že dočasně propuštění Josef Blažek a Rudolf Tesárek pravděpodobně utečou. Oba muži byli odsouzeni za to, že v březnu 2008 sebrali miliony z dodávky bezpečnostní agentury Fénix. Nyní to vypadá, že obavy z jejich útěku byly oprávněné. Oba totiž nejsou k nalezení. Právě dnes by měl hradecký soud dostat od pošty oznámení, zda si vyzvedli výzvu k návratu do vězení. Pokud ne, pak soudce vydá pokyn k jejich zadržení. Do minulého týdne si dopisy nevyzvedli. Lhůta vypršela v pátek. Málokdo věří, že si pro obsílku přišli na poslední chvíli, uvádí list.

Zásah ministryně ve prospěch obou vězňů byl velmi neobvyklý. Využila pravomoci, kterou ministr spravedlnosti má. Může ve prospěch odsouzených podat stížnost k Nejvyššímu soudu, pokud má pocit, že v jejich procesu nebylo všechno v pořádku. Ministři spravedlnosti toho využívají vcelku běžně. Jenže na tomto případu je podle MF DNES absolutně výjimečné, že ministryně odsouzeným zároveň přerušila trest a nechala je pustit z vězení - do doby, než se stížnost vyřeší.

"Z podkladů, které jsem obdržela, byl v trestním řízení vysoce pravděpodobně porušen zákon. Jak byste se smířil s tím, že jsou odsouzení v takovém případě ve vězení?" vysvětlovala včera Kovářová své rozhodnutí. Její nástupce Jiří Pospíšil to však viděl úplně jinak. Rozhodnutí Kovářové bylo podle něj neodůvodněné, a proto ho po svém nástupu do funkce zrušil. "Ministr nemá mít právo někoho propustit z vězení, to přísluší soudu," cituje MF DNES Pospíšila.

Pospíšilův zásah znamenal pro Blažka s Tesárkem jediné: musí zpátky do vězení. Soud jim 7. září poslal obsílky s výzvou k nástupu. Jenže jak zjistila MF DNES, oba muži na adresách, které uvedli při propuštění, podle místních nebydlí. Ani příbuzní o nich nevědí. Tesárka viděli naposledy počátkem srpna. Ztratil se prý v době, kdy Pospíšil stáhl stížnost Kovářové.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová krimi

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 4 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 5 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 6 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 6 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy