Praha - Ministerstvo práce připraví a předá vládě návrh, podle něhož by minimální mzda měla od ledna vzrůst na 11.000 korun z nynějších 9900 korun.
Na sněmu odborů to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že o částce se bude snažit přesvědčit koaliční partnery. Už dřív uvedl, že jeho strana bude prosazovat růst aspoň na 11.000 korun. Odboráři požadují přidání o 1 600 korun, podle zaměstnavatelů je reálný růst o 600 či 700 korun.
"Měli jsme tu vlády, které se chlubily tím, že nezvyšovaly minimální mzdu ani o korunu. Prohlubovala se propast mezi tím, co měli lidé na sociálních dávkách, a ti, kteří přijali nejhůř placenou práci," uvedl Sobotka. Řekl, že ministerstvo práce už na návrhu minimální mzdy 11 000 korun od ledna pracuje.
Koalice se zatím na částce nedohodla. Sobotka uvedl, že se bude snažit vládní partnery přesvědčit. "Nemůžeme se ve vládě přehlasovávat," dodal premiér.
Podle odborů musí nejnižší výdělek přesahovat sociální dávky i hranici chudoby. "Stačilo by, kdyby vláda zvážila takové navýšení, které se rovná tomu, co si dala do programového prohlášení, tedy 40 procent průměrné mzdy," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.
O růstu minimální mzdy rozhoduje vláda. V koaliční dohodě se zavázala, že bude nejnižší výdělek zvedat po projednání v tripartitě a přibližovat ho ke 40 procentům průměrné mzdy. Ta dosáhla 28 152 korun, dvěma pětinám tak odpovídá 11 261 korun.
Související
Nejen důchody. V lednu poroste i minimální mzda, zvýší se podle mechanismu
Nová výše minimální mzdy je vypočtena. Nejnižší výdělek v lednu výrazně vzroste
Minimální mzda , Ministerstvo práce a soc. věcí , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 50 minutami
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
před 1 hodinou
Česko se s Patrikem Hezuckým rozloučí v pátek, odhalila Evropa 2
před 2 hodinami
Turek se má stát ministrem, koalice ho nechává na seznamu
před 3 hodinami
Rekordně teplé prosincové počasí. V Žatci bylo až 15 stupňů
před 3 hodinami
Babiš bude od úterý premiérem, potvrdil Hrad. Další postup není jasný
před 5 hodinami
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
před 5 hodinami
Smartwings v tureckých rukou. Expert prozradil, co může prodej způsobit
před 6 hodinami
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
před 7 hodinami
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
před 8 hodinami
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
před 10 hodinami
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
před 10 hodinami
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
před 11 hodinami
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
před 12 hodinami
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
před 14 hodinami
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
včera
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
včera
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
včera
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
včera
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
včera
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
Rusko uvítalo novou Strategii národní bezpečnosti USA prezidenta Donalda Trumpa a označilo ji za „do značné míry konzistentní“ s vizí Moskvy. Třiatřicetistránkový dokument, který americká administrativa představila minulý týden, navrhuje, že Evropa čelí „civilizačnímu vymazání“ a neoznačuje Rusko za hrozbu pro Spojené státy.
Zdroj: Libor Novák