Spor o úložiště graduje: Obce z lokality Horka jsou připraveny žalovat stát

Budišov – Obce z lokalito Horka jsou připraveny ukončit dialog a podat žalobu na stát. Nelíbí se jim, že vláda plánuje schválit návrh na zúžení průzkumných prací pro stavbu trvalého úložiště radioaktivních odpadů pouze na dvě lokality. O plánovaném zúžení počtu lokalit, kde by se měl dělat geologický průzkum, z původních sedmi na dvě, informoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v pátek na tiskové konferenci v Praze.

Všichni zástupci obcí považují návrh za diskriminační a netransparentní. Starostové to dnes sdělili ČTK po nedělním jednání v Budišově, kterého se zúčastnil také ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiří Slovák. Starostové tvrdí, že byli \Slovákem ubezpečeni, že se průzkumné práce letos budou konat ve všech sedmi lokalitách v ČR.

Případné další průzkumy budou pouze za předpokladu souhlasu obcí. „Lokalita Horka nedá souhlas s průzkumy ani s vybudováním úložiště. Bude-li kritériem dalších průzkumů podání či nepodání žalob, jsme připraveni žalobu okamžitě podat," uvedli zástupci obcí v tiskové zprávě.

Mládek o plánovaném zúžení počtu lokalit informoval na konci minulého týdne. „Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Podotýkám obcí, nikoli samozvaných aktivistů," uvedl.

Dodal, že lokality Horka a Kraví hora jsou jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala. Pokud se ukáže, že lokality Horka a Kraví hora nejsou pro úložiště vhodné, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu vrátí.

Podle starostů z lokality Horka však obce projevují nesouhlas s průzkumy už dlouhou dobu všemi možnými prostředky a také podpořily podání žaloby prostřednictvím hnutí Calla. Teď jsou prý připraveni udělat cokoli v mezích zákona, aby neproběhly ani průzkumné práce. „Činili jsme tak 12 let a tenhle krok nás v tom ubezpečil a budeme ještě razantnější," řekl ČTK starosta Budišova Petr Piňos (ČSSD).

Podle starosty Rudíkova Zdeňka Součka stát garantoval, že bude zkoumat všech sedm lokalit. Dodal,že starostové chtějí transparentní průzkum ve všech sedmi lokalitách a geologii jako hlavní kritérium pro případnou stavbu hlubinného úložiště. „Pokud má být hlavním kritériem to, zda je či není podaná žaloba, potom jsme připraveni žalobu okamžitě podat také," dodal.

Lokalita Horka podle správy úložišť zasahuje do katastrů devíti obcí na pomezí Třebíčska a Žďárska. V místních referendech lidé jaderné úložiště odmítli. Kraví hora leží podle údajů na webu SÚRAO na území osmi obcí Žďárska a okresu Brno - venkov. Informace o zúžení lokalit pro průzkum na dvě zaskočila i tamní starosty, ačkoli při návštěvě ministra životního prostředí mluvili o tom, že se průzkumům pro úložiště nebrání.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie obvinila pět lidí a firmu kvůli veřejným zakázkám SÚRAO

Policisté dnes obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze to dnes uvedl státní zástupce Jakub Bílý.

Více souvisejících

Správa úložišť radioaktivních odpadů obce Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 37 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zaminované ústupové cesty, střelba do vlastních. Prigožin opět kritizoval ruskou armádu

Šéf žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin se opět pustil do ruského vojenského velení. Obvinil "zástupce ruského ministerstva obrany" z umístění min podél výstupních tras, kterými jeho vojska opouští Bachmut. Uvedl to server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy