Schwarzenberg se rozpovídal o tureckém puči. To si musíte přečíst

Praha – Nepovedený nebo opravdu velmi povedený pokus o puč v Turecku? V souvislosti s pátečním a sobotním děním v Turecku se objevují spekulace, že vše mohlo být poněkud jinak, než říkají oficiální informace. Tyto konspirační teorie svým komentářem na sociálních sítích podpořil i někdejší šéf české diplomacie a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

V médiích se v souvislosti s pokusem o převrat v Turecku objevily spekulace, že vše zinscenoval, nebo alespoň využil ve svůj prospěch turecký prezident Recep Tayyp Erdogan. Podle některých teorií měl vše naplánovat sám, podle jiných se o připravovaném puči dozvěděl předem a neudělal nic, aby ho zastavil, ale naopak ze situace vytěžil maximum. Něco takového teď naznačil i český předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Psali jsme: Pokus o puč zinscenoval sám Erdogan? Objevila se závažná obvinění  

„V mnohých komentářích se psalo, jak byl puč v Turecku amatérsky provedený. Možná. Existuje ale i druhý názor. Že to byl naopak puč vskutku zdařilý. Otázkou vždycky je, kdo takový státní převrat zinscenuje," vysvětluje na svém facebookovém profilu.

Některé okolnosti jsou ale podle něj velmi nápadné. „Čtrnáct dní před tímto státním převratem se prezident Erdogan smířil s prezidentem Putinem, narovnal tak vztahy s Ruskem a též vyslal signál, že netrvá na tom, aby prezident Asad byl na jeho jižní hranici opravdu odstraněn. Tudíž nemusel mít obavy, že by mu z těchto stran hrozilo nějaké nebezpečí," připomíná český politik a někdejší ministr zahraničí.

To ale zdaleka není vše. „Pak prohlásil, že plánuje čistku v armádě. Toho se turečtí důstojníci, potom co během posledních let zažili rozsáhlé zatýkání generálů a dalších vysokých představitelů turecké armády, pochopitelně velice obávali. A může být, že někteří z nich rokovali o tom, co by se s tím dalo udělat. A rovněž nevylučuji, že se objevil našeptávač a řekl: 'Udělejte konečně něco, než zavře i vás samotné.' Vše bylo ovšem připraveno tak, že to nemohlo mít naději na úspěch. Výsledek je, že údajný puč armády byl ve velmi krátké době potlačen," píše Schwarzenberg.

Dění v zemi tak pak podle něj paradoxně současné hlavě státu nahrály. „Nicméně prezidentu Erdoganovi se otevřela možnost nabýt úplné moci nad Tureckem a opozici tímto zcela zásadně oslabil. A už prohlásil, že čistky budou dále probíhat a nastanou změny v institucích. Jsou zatýkáni nejenom důstojníci a policisté, ale i soudci, podle posledních zpráv je jich již více než šest tisíc. Ať bylo pozadí těchto událostí jakékoli, jednoznačné je, že celá tato akce vyzněla zcela ve prospěch prezidenta Erdogana, který je teď opravdu pánem Turecka, a jediná věrohodná opozice je naprosto ochromena. Zvláštní, ne? Z tohoto hlediska se to tedy zdá jako perfektně provedený puč," dodal Schwarzenberg.

Související

Karel Schwarzenberg

Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem

Karel Schwarzenberg byl významnou postavou, vlastencem a Evropanem, prohlásil vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn během dnešního pohřbu bývalého českého ministra zahraničí. Uvedla to rakouská média.

Více souvisejících

Karel Schwarzenberg vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy