Praha - Představitelé opozice i vládní ČSSD zkritizovali projev vicepremiéra Andreje Babiše, kterým dnes zahájil sněm hnutí ANO. Mimo jiné v něm navrhl snížení daní z příjmů u lidí s výdělky do 113.000 korun měsíčně.
ODS ale upozornila, že Babiš takovou politiku jako ministr financí neuplatňuje. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek si pak všiml Babišova záměru kandidovat do voleb z posledního místa ve středních Čechách. Podle Kalouska se tím vyhýbá přímému střetu.
"Pokud dnes Andrej Babiš na sněmu ANO hovoří o potřebě nízkých a stabilních daní, je třeba se ho okamžitě zeptat, proč takovou politiku neuplatňuje jako ministr financí, který je za tuto oblast odpovědný?," uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Pro opakované návrhy ODS na snížení DPH a rušení zbytečných daní podle něj Babiš nikdy nehlasoval.
Skopeček uvedl, že současná vláda zavedla třetí sazbu DPH, opakovaně omezila výdajové paušály pro živnostníky a přinesla další administrativu v podobě kontrolního hlášení nebo EET. "Něco jiného jsou tedy pohádky pro delegáty sněmu ANO a televizní kamery, něco jiného je reálná politika ministerstva financí, které Andrej Babiš řídí," dodal Skopeček.
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda návrh na snížení daní chválí. "Podnítil by hospodářský růst české ekonomiky a současně zachoval kýženou míru daňové progrese," sdělil ČTK. Snížení daní je prý navíc pozitivním signálem jak zahraničním investorům, tak zejména domácím firmám a podnikům, kterým "rozváže ruce" a snáze umožní aktivizovat jejich kapitál.
Související
Babiš už shromáždil jména všech kandidátů na ministry
Pavel neslevuje z požadavků. ANO může požádat o jiného kandidáta na premiéra
hnutí ANO , ČSSD , ODS , top 09 , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
před 40 minutami
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
před 1 hodinou
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
před 2 hodinami
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
před 3 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
Česko bylo již na začátku probíhajícího týdne na prahu chřipkové epidemie. Je tak velice pravděpodobné, že epidemie vypukne ještě před Vánocemi. Odborníci v té souvislosti apelují na lidi, aby ještě zvážili podstoupení očkování.
Zdroj: Jan Hrabě