Praha - Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by s velkou pravděpodobností šest politických subjektů. Největší podpoře voličů se sedm měsíců před sněmovními volbami těší hnutí ANO 2011. Ukázal to průzkum společnosti Phoenix online research.
Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí více než osm procentních bodů. Preference narostly hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které předstihlo TOP 09.
Starostové by, podle deklarované podpory respondentů, měli šanci těsně zasednout ve Sněmovně, TOP 09 se naopak dle preferencí ocitá těsně před branami Poslanecké sněmovny.
Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1017 respondentů ve dnech 1.3. - 10.3.2017. Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 23,5 procenta (pro srovnání - ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta).
Oproti předchozímu měření došlo k mírnému poklesu obliby hnutí Andreje Babiše. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 14,7 procenta respondentů. V porovnání s předchozím výzkumem ji podpora rovněž poklesla.
Bronzovou příčku v preferencích si nadále udržuje KSČM s naměřenými 11,8 procenty v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a zaznamenaným nárůstem podpory dotázaných.
Čtvrté místo obsadila ODS se zjištěným ziskem 7,9 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Na páté místo v březnových preferencích se dostala vládní KDU-ČSL s naměřeným ziskem 5,6 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta).
Na samotné hranici povinné volební klauzule pro zisk sněmovních mandátů, 5 procentech, se ocitá uskupení Starostové a nezávislí (STAN), čímž uzavírá skupinu subjektů, které by aktuálně zasedly ve Sněmovně.
Bývalý dlouholetý volební partner Starostů (STAN) – TOP 09 se podle březnového měření preferencí těsně ocitá mimo Poslaneckou sněmovnu, a to s naměřenými 4,6 procenty (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta).
S odstupem následuje politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD) s 3,5 procenty, dále Piráti s aktuálně naměřenými 3 procenty preferencí, Realisté vedení Petrem Robejškem s 2,3 procenty vyjádřené podpory, Svobodní (SSO) s 1,4 procenty a Zelení s 1,3 procenty sympatií.
Na posledním místě žebříčku se se ziskem 0,7 procenta umístil Úsvit – Národní koalice.
Související
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
hnutí ANO , ČSSD , Volební preference , ODS , Starostové a nezávislí (STAN) , top 09
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 1 hodinou
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 1 hodinou
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 1 hodinou
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 2 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 3 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 4 hodinami
Páteční počasí přinese zajímavou situaci, avizují meteorologové
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
včera
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
včera
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
včera
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nejnovějším rozhovoru ostře zkritizoval postoj Spojených států k Rusku. Podle něj Washington záměrně ignoruje přesvědčivé důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu s útoky na americké základny na Blízkém východě. Zelenskyj tvrdí, že důvodem této nečinnosti je nepochopitelná důvěra, kterou administrativa Donalda Trumpa chová vůči Vladimiru Putinovi.
Zdroj: Libor Novák