Praha - Volební kampaň pro letošní parlamentní volby chce Česká pirátská strana spustit na počátku května a vloží do ní 4,5 až pět milionů korun. Strana by ráda získala deset procent hlasů. Podle nedávného průzkumu by překonala pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny. Šéf Pirátů Ivan Bartoš povede kandidátku ve Středočeském kraji.
"Míříme na deset procent," řekl dnes Bartoš na celostátním fóru strany v Praze. Volební model společnosti STEM straně přisoudil 5,5 procenta hlasů a zisk osmi poslaneckých křesel. "Všechny internetové deníky to měly na titulních stránkách, že jsme relevantní síla v politice," řekl Bartoš.
Středočeský kraj spolu s Prahou, Jihomoravským a Moravskoslezským krajem označil za klíčové pro celostátní úspěch pirátů. Svou kandidaturu ve středních Čechách proto vnímá jako způsob, jak posílit celostátní výsledek strany.
"Nebráníme se tomu být trochu pankáči, ale myslím si, že lidé jsou tak zdecimovaní ze současné politiky a tak svázaní všemi regulacemi, že musíme ukázat, že to myslíme vážně, jsme jedni z nich. Nejsme nějací blázni, co se nudí, a proto dělají pirátskou stranu," řekl.
V Praze povede pirátskou kandidátku pražský zastupitel Michálek, v Jihomoravském kraji marketingový odborník Radek Holomčík a v Moravskoslezském kraji analytik informačních technologií Lukáš Černohorský. Pražský zastupitel Ferjenčík vede pardubickou kandidátku a svou kandidaturu v tomto kraji zdůvodnil tím, že má k regionu vztah, protože v něm vyrostl.
Bartoš uvedl, že strana dokončuje svůj program a v dubnu by měla schválit jeho konečnou podobu. Celým programem se mají prolínat základní hodnoty pirátů, jako je svoboda a transparentnost. Piráti tak chtějí usilovat o elektronickou státní správu, omezení byrokracie nebo o vytvoření znalostní ekonomiky založené na vědě a výzkumu.
Dlouhodobě je cílem strany prosazování základního práva člověka na svobodné šíření přijaté informace a striktní ochranu soukromí. Dál prosazuje přímou demokracii, transparentní stát, odstranění informačních monopolů, regulaci lobbingu, legalizaci konopí či omezení pravomocí exekutorů.
Šéf pirátů dnes také oznámil, že mediálním stratégem kampaně bude Jakub Horák, který se v minulosti podílel například na policejní náborové kampani Pomáhat a chránit. Volebním manažerem bude Štěpán Štrébl s praxí z poradenské firmy PricewaterhouseCoopers.
„Jdu dělat volebního manažera s tím, že cokoli pod 10 % hlasů budu považovat za neúspěch. Nikdy jsem do boje nešel s cílem být až druhý a neudělám to ani tady“, věří Pirátům Štrébl.
"Občané často Piráty vnímají jako stranu bojující za legalizaci marihuany a jako propagátory nelegálního užívání software... Piráti jsou plnohodnotná, liberálně smýšlející politická strana s kvalitním středovým programem. Proto je čas být ambiciózní. Potenciál na to máme“ dodal Štrébl na webu pirati.cz.
Související
Ostuda, mnichovský trapas, truhlík z okresního přeboru vyhořel... Opozice tepe Macinku za hádku s Clintonovou
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
Aktuálně se děje
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka odhalil, kolik chce lidem přidat
včera
Fotbalovou Spartu posílil exslávista Jurásek. Vlna odchodů z Letné nadále pokračuje
včera
Exministr Blažek komentoval rozhodnutí Ústavního soudu
včera
Britská princezna Eugenie odtajnila jméno novorozené dcery
včera
Pondělní počasí pomohlo. Déšť ukončil výstrahu před požáry
včera
Padlo obvinění v případu nedělní vraždy v Českých Budějovicích
včera
Babišova vláda se pouští do boje se suchem. Obnovila Národní koalici
včera
Rusové tajně budují základny, z nichž by mohly ohrozit státy NATO
včera
Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde napršelo nejvíc
včera
Moskva se rozhodla varovat Londýn. V Rusku útočí drony vyrobené v Británii
včera
Počasí o nadcházejícím víkendu: Teploty budou citelně nižší než o tom uplynulém
17. srpna 2026 21:20
Rusko kvůli ukrajinským útokům zrušilo prestižní festival
V Moskvě byl pouhé čtyři dny před svým plánovaným zahájením zrušen mezinárodní vojensko-hudební festival Spasská věž, který se měl konat na Rudém náměstí. Pořadatelé akce na svém oficiálním účtu na platformě Telegram oznámili, že se událost odkládá na rok 2027 z důvodů, které leží mimo jejich kontrolu. Tento tradiční festival vojenských hudeb se poprvé uskutečnil v roce 2007 na základě rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina a v minulosti byl kvůli epidemiologické situaci zrušen pouze jednou, a to v roce 2020 během pandemie koronaviru.
Zdroj: Libor Novák