Kovářová už nechce být šéfkou akademie. Kvůli ministrovi

Praha - Bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová rezignuje k 31. lednu 2011 na post ředitelky Justiční akademie, sdělila v pondělí agentuře Mediafax Darina Pospíšilová ze sekretariátu akademie. Jako důvod svého odchodu Kovářová uvádí šikanu ze strany ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS).

"Mám ráda otevřenou, férovou hru. Hra, kterou se mnou ministerstvo a Jiří Pospíšil hraje, je neprofesionální, pokrytecká a znemožňuje mi pracovat. A je příliš nedůstojná, aby ji hráli dospělí a vzdělaní lidé," tvrdí Kovářová ve svém rezignačním dopise.

V něm upozorňuje na šikanu z Pospíšilovy strany (takzvaný bossing). Jako příklady uvádí bojkotování akcí pořádaných Justiční akademií či zákaz komunikace s ředitelkou Justiční akademie platící pro úředníky ministerstva, ukládání nesmyslných a nesplnitelných úkolů nebo úkolů, které jsou v pravomoci ministerstva, nikoli Justiční akademie či pomluvy a uvádění zkreslených a nepravdivých zpráv v médiích.

V této souvislosti uvedla, že ministerstvo také nepovolovalo zahraniční cesty, zasílalo písemné výtky za údajně nesplněné úkoly, které však Justiční akademii ve skutečnosti nebyly uloženy. Také jí nevydalo platový výměr a od letošního srpna ji zadržuje část mzdy.

"Posledními kapkami bylo pro mě zjištění, že na mě vedení ministerstva údajně připravuje vykonstruované trestní oznámení a kompromitující materiály, a informace o rozhodnutí zrušit Justiční akademii jako sankční krok vůči mně. Za této situace nepovažuji za možné dále Justiční akademii řídit," konstatovala.

Za Pospíšilovým bossingem podle ní stojí neschopnost vyrovnat se s tím, že ho nahradila na postu ministra spravedlnosti v úřednické vládě Jana Fischera. "Přestože mi při předání úřadu společně s panem premiérem tvrdil, že si přeje, abych nadále vedla Justiční akademii a podílela se na přípravě vzdělávacího systému pro soudce a státní zástupce, nebyl patrně schopen smířit se s tím, že jsem a navždy zůstanu jedním z ministrů spravedlnosti," upřesnila.

Kovářová chce odejít k 31. lednu 2011, domnívá se, že ministerstvo tak bude mít dostatek času vypsat výběrové řízení a jmenovat nového ředitele. Mezitím vypracuje výroční zprávu za rok 2010, a pokud by ministerstvo našlo vhodnou osobu, je podle svých slov připravena s ní spolupracovat a všechny potřebné informace předat.

"Věřím, že ministerstvo tento můj krok akceptuje a že jej nezneužije, byť z dosavadní zkušenosti zejména posledních měsíců nemohu vyloučit, že pan ministr začne tvrdit, že byl připraven mě sám odvolat," uzavřela.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 23 minutami

před 39 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

Policie propustila muže, který najel autem do brány Downing Street. Vzápětí ho opět zadržela

Britská policie propustila a vzápětí opět zadržela třiačtyřicetiletého muže, který autem narazil do brány v Downing Street, kde bydlí premiér Rishi Sunak. Muž je totiž zároveň podezřelý z pořizování nemravných fotografií dětí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy