GRAFIKA: Kolik strany vydělaly na posledních volbách? A kolik vydělají nyní?

Praha - Server EuroZprávy.cz vám před několika dny přinesl přehled financování politických stran. Ukázali jsme, kolik a za co jednotlivým stranám a hnutím platíme ze státního rozpočtu a jak velké příspěvky si politici ve skutečnosti účtují. Porovnání finančních výdělků z posledního sněmovních voleb v roce 2013 nyní přinášíme i v grafické podobě, kterou po volbách doplníme o aktuální financování a výdělky stran pro roky 2017-2021.

Základem všeho je procentuální zisk hlasů, který strana ve volbách dostane. Pokud překoná alespoň 1,5procentní hranici, má taková strana či hnutí nárok na odměnu ve výši 100 korun za každý platný hlas.

Pokud ale získá strana více než 3 procenta hlasů, dostává poměrně tučný příspěvek, který je opět vyplácen ze státního rozpočtu, tedy z kapes spoluobčanů. Ten činí šest milionů korun ročně a za každou další desetinu procenta navíc se navyšuje o 200 tisíc korun. A to i ve chvíli, kdy strana nemá ani jednoho poslance a není ve Sněmovně nijak zastoupena.

Podívejme se na příklad z posledních voleb do Sněmovny v roce 2013. Česká pirátská strana tehdy získala 2,66 procent hlasů. Ztratila tedy nárok na roční příspěvek, jednorázově ale obdržela více než 13 milionů korun. Naopak Strana zelených, která překonala hranici tří procent a obdržela 3,19 procent hlasů, obdržela jednorázově necelých 16 milionů a k tomu roční bonus ve výši 6 400 000 korun. Šest milionů za překonaná tři procenta a po dvouset tisících za každou započatou desetinu procenta.

Strana Práv Občanů se umístila jen těsně nad požadovaným minimem, obdržela 1,51 procent hlasů. Tím sice nemá nárok na roční příspěvek, přesto si z voleb odnesla sedm a půl milionu korun. A to i přesto, že v rámci následujících čtyř let nebyla ve vysoké politice nijak aktivní.

Jiná je situace u stran, které získají nad pět procent hlasů a tím pádem jim připadá mandát ve Sněmovně. Takové strany dostávají každý rok desetimilionovou dotaci a k tomu příspěvek ve výši 900 tisíc korun za každého poslance, opět na rok. Takže i nejslabší strana v posledních volbách, KDU-ČSL se ziskem 6,78 procent, si odnesla jednorázově více než 33 milionů korun a roční příspěvek ve výši zhruba 22 milionů. Platy poslanců v tom samozřejmě započteny nejsou.

Lidovci si tak za 4 roky působení přišli na 121 milionů korun. Ostatní strany ve Sněmovně byly úspěšnější a vydělaly si mnohem více. KSČM získala jednorázově zhruba 74 milionů a ročně dalších 38, tedy přibližně 227 milionů korun za poslední čtyři roky. ČSSD, která loňské volby vyhrála, ročně dostává 50 milionů a s jednorázovým příspěvkem 100 milionů si za čtyři roky vydělala přes 312 milionů korun. A hnutí je na tom podobně, za čtyři roky si odneslo z kapes daňových poplatníků necelých 300 milionů.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Dohledový úřad neobdržel výroční zprávu od třetiny politických stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí neobdržel výroční zprávu za rok 2022 zhruba od třetiny politických stran a hnutí. Nedodalo ji 86 politických stran a hnutí, tedy o čtvrtinu více než před rokem, v zákonném termínu ji naopak odevzdalo 176 z celkových 262 povinných subjektů. Úřad o tom dnes informoval na svém webu. Termín odevzdání byl do 1. dubna, stranám, které zprávu nedodaly, hrozí pokuta.

Více souvisejících

politické strany volby volby 2017

Aktuálně se děje

před 42 minutami

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

včera

Pedro Sánchez

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.

včera

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk

Z britských vládních kruhů stále silněji zaznívají hlasy, podle kterých britský premiér Keir Starmer již v pondělí oznámí plán na své odstoupení z funkce. Ačkoli předseda vlády ještě donedávna vytrvale prohlašoval, že z úřadu neodejde a je připraven čelit jakékoli vnitrostranické výzvě, atmosféra v Downing Street se během posledních osmačtyřiceti hodin zásadně proměnila. Několik vysoce postavených zdrojů z nitra vládního kabinetu se nyní shoduje na tom, že ministerský předseda představí časový harmonogram své rezignace ve velmi brzké době.

včera

včera

Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra

Státní zdravotní ústav vydal sérii rad a doporučení, jak zvládnout aktuální vlnu veder. Ta Česko zasáhla v pátek a podle předpovědi meteorologů tropické teploty jen tak neskončí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy