Babiš otáčí, jak se mu to hodí? Místo opozice odejdu z politiky, říkal. Pak to několikrát změnil

Praha - Bude šéf hnutí ANO Andrej Babiš premiérem, ministrem, v opozici nebo odejde z politiky úplně? Kdo pozorně poslouchal jeho vyjádření z minulých let, musí být teď zmatený. Postupně totiž přiznal všechny možnosti.

Začalo to v roce 2016. Tehdy Babiš uvedl, že pokud mu parlamentní volby v roce 2017 nepřinesou místo ve vládě, tak z politiky odejde. Místo opozičního politika by podle svých slov nepřijal. "Určitě bych odešel," prohlásil v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Uplynul rok a Babiš si rázem celou věc rozmyslel. Po idnes.cz totiž přiznal, že možná nakonec v opozici skončí. A popřel, že by měl z politiky odejít. "My jsme jasně řekli, že nechceme být ve vládě s komunisty. Piráti řekli, že budou v opozici, jejich celý program je zákon 106 o svobodném přístupu k informacím a interpelace, to je všechno, tak nevím, proč by je lidi volili, když říkají, že chtějí být v opozici. Pan Okamura, ten má program zastavení migrace, to my máme taky, a ostatní říkají, že s námi nepůjdou. Takže to vypadá na opozici," uvedl Babiš.

Na otázku, jestli by jako opoziční politik ve Sněmovně zůstal, odvětil: "Jo, asi jo, proč ne." Poté dodal, že by z politiky neodešel. "Možná bych se to naučil dobře, být opoziční poslanec i jednací řád," uvedl.

Dnes při hlasování ale opět otočil a rozhodnul se, že do opozice nechce. Po odchodu z volební místnosti totiž řekl, že chce ve volbách zvítězit tak, aby nebylo možné sestavit vládu bez ANO. "Jde o to, jestli vyhrajeme a dostaneme tolik procent, aby nás neobešli jako v krajských volbách," uvedl.

Jak to tedy je? Chce Babiš do koalice, nebo by přijal i opozici? A odešel by z politiky, nebo by zůstal? To ví zřejmě jen on sám a jeho tým poradců.

Související

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

Více souvisejících

Andrej Babiš volby volby 2017 hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé

Nová analýza Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že odchod z trhu práce často začíná ještě před dosažením důchodového věku. Každý druhý senior v tomto věku už nepracuje a čtyři z deseti lidí nevstupují do důchodu ze stabilního zaměstnání. Nejčastějšími důvody jsou nezaměstnanost, zdravotní problémy nebo péče o blízké. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Tamás Sulyok

Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá

Maďarský prezident Tamás Sulyok, který bývá spojován se zbytky padlého režimu bývalého premiéra Viktora Orbána, hodlá čelit snahám nové vlády o své odvolání. Nový předseda vlády Péter Magyar, který v dubnových volbách drtivě zvítězil, již ve svém vítězném projevu avizoval, že Sulyoka i další funkcionáře dosazené v Orbánově éře zbaví funkcí kvůli tomu, že dřívějšímu systému pomáhali budovat státní korupci a klientelismus.

včera

Pedro Sánchez

Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi

Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám

Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social prohlásil, že britský premiér Keir Starmer odstoupí ze své funkce. Obvinil ho přitom z toho, že zásadním způsobem selhal ve dvou klíčových oblastech, kterými jsou imigrace a energetika, přičemž v souvislosti s energiemi zmínil potřebu otevřít těžbu ropy v Severním moři. Trumpův příspěvek zřejmě reagoval na mediální zprávy, jelikož oba státníci spolu během víkendu osobně nehovořili.

včera

včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk

Z britských vládních kruhů stále silněji zaznívají hlasy, podle kterých britský premiér Keir Starmer již v pondělí oznámí plán na své odstoupení z funkce. Ačkoli předseda vlády ještě donedávna vytrvale prohlašoval, že z úřadu neodejde a je připraven čelit jakékoli vnitrostranické výzvě, atmosféra v Downing Street se během posledních osmačtyřiceti hodin zásadně proměnila. Několik vysoce postavených zdrojů z nitra vládního kabinetu se nyní shoduje na tom, že ministerský předseda představí časový harmonogram své rezignace ve velmi brzké době.

včera

včera

Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra

Státní zdravotní ústav vydal sérii rad a doporučení, jak zvládnout aktuální vlnu veder. Ta Česko zasáhla v pátek a podle předpovědi meteorologů tropické teploty jen tak neskončí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy