Praha - Předseda hnutí ANO a žhavý kandidát na příštího českého premiéra Andrej Babiš míní, že Německo po krachu koaličních jednání směřuje k menšinové vládě nebo k předčasným volbám. Dopady na českou ekonomiku ale nečeká. Z vývoje v Německu je zklamán ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
"Německo asi směřuje k menšinové vládě, možná časem i k předčasným volbám," tvrdí Babiš. "Dopad na trhy a na českou ekonomiku neočekávám, v Německu existuje stále velká síla středových stran a existuje shoda ve fiskálních a zásadních ekonomických věcech. Neshody vytváří migrace, radikální požadavky zelených ekologistů, otázky kolem další integrace EU a podobně," doplnil.
"Německo je klíčová země v Evropě. Stabilní vláda je důležitá nejen pro jeho sousedy. To, že se nedaří sestavit vládu a mluví se o předčasných volbách, je špatná zpráva pro všechny," sdělil Zaorálek.
Předseda ODS Petr Fiala upozornil na rozdíl ve vedení koaličních jednání v Německu a v Česku. "Na příkladu Německa se ukazuje, že poctivě a důkladně vedená koaliční jednání jsou náročná záležitost. A jak důležitou roli hrají v případě vládní nestability ostatní ústavní instituce," napsal s tím, že žádný dopad nynější situace v Německu na Česko nepředpokládá.
Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Jan Farský upozornil, že povolební jednání v Německu mohou pokračovat mezi jinými stranami než dosud. "Dokud nebude vyhlášen termín předčasných voleb, koaliční jednání probíhají. Jakkoli mohou být složitá a téměř beznadějná," sdělil. "Jsme společně součástí EU, výrazný dopad přesto neočekávám, vše probíhá podle demokratických pravidel," doplnil k možnému vlivu situace v Německu na Česko.
Na možnost dalších jednání, například se sociálními demokraty, upozornil i první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. "Osobně nemám pocit, že by se dělo něco v Evropě neobvyklého. Na řade jsou ještě jednání s SPD či pak předčasné volby," napsal ČTK. Podle něj ale panuje kontrast mezi tím, jak se vyjednávání o vládě vedla v Německu a jak v Česku. "V Německu se alespoň o sestavení většinové vlády s podporou snaží a usiluji o ni. U nás se dopředu deklaruje, ze se bude vládnout menšinově a bez důvěry," uvedl Ženíšek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechtěl předjímat, jaké dopady bude mít ukončení koaličních jednání v Německu.
Související
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
Andrej Babiš , Jan Farský , Německo , Česká republika , Lubomír Zaorálek , Petr Fiala (ODS) , Marek Ženíšek (TOP 09)
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák