Praha - Nová vláda se má podle ústavních právníků soustředit na hlasování o důvěře, k němuž musí ve Sněmovně předstoupit do 30 dnů od jmenování. Činit by jinak měla jen neodkladné kroky.
"Vláda, která byla jmenována, by měla soustředit všechnu pozornost na to, aby připravila programové prohlášení a ucházela se o důvěru Sněmovny," řekl ústavní právník Jan Kysela.
Před hlasováním o důvěře by se měli ministři seznamovat s resortem a omezit se na kroky, u kterých by v případě odkladu mohla nastat újma. Ke strategičtějším krokům by podle něj měla vláda přistoupit až v okamžiku, kdy důvěru dostane. Kabinet však žádný katalog toho, co si může dovolit, nemá. "Takže se pohybujeme v oblasti politické kultury, ústavní kultury, která není úplně nepodstatná," dodal Kysela.
Také ústavní právník Jan Wintr připomíná, že ústava výslovně nijak nerozlišuje pravomoci vlády, která na hlasování o důvěře čeká, důvěru dostala, případně nedostala a je v demisi. "Formálně mají stejné pravomoci. Ústavní soud to vysvětluje tím, že by bylo riziko, že určité rigidní stanovení mezí by mohlo vládu paralyzovat například při mezinárodněpoliticky komplikované situaci," řekl Wintr. Omezení podle něj neexistuje, aby se předešlo hrozbě, že některý krok bude mít vláda zakázaný a nebude jiný orgán, který by jej mohl udělat.
Soud však zároveň konstatoval, že se dosud nevytvořily žádné ústavní zvyklosti, podle kterých by bylo jasné, co vládě bez důvěry už nepřísluší. Posuzovat by to musel v případě pochyb u každého případu individuálně.
"V jednotlivých případech je proto potřeba to, co vláda v demisi nebo bez důvěry může dělat, vykládat spíš restriktivně. Ústavní soud naznačuje, že by se taková vláda měla zdržet aktů, které by nesly zásadní a nevratné důsledky," uvedl Wintr. Určitě by se podle něj vláda neměla pouštět například do privatizací státního majetku, naopak změny v systemizaci služebních míst problematicky nevidí.
Podle Kysely by však i v otázce systemizace služebních a pracovních míst, jejíž úpravy do konce roku nedávno avizoval ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO), měla být vláda bez důvěry zdrženlivá. "Vláda nemůže vědět, jestli třeba na konci ledna neodejde. Ve chvíli, kdy nastupuje nová vládní garnitura, tak je nasnadě, že pokud bude provádět nějaké změny, tak tam budou politické vlivy prosakovat. S tím služební zákon do určité míry počítá, proto připouští změny jednou ročně. Ale pak musíte mít jistotu, že jste ta vláda, co důvěru dostala či dostane," uvedl.
Pokud kabinet důvěru ve Sněmovně nedostane, měl by se už definitivně omezit jen na neodkladné věci, míní Kysela. Podobný názor má i Wintr. "Pokud vláda explicitně prohraje hlasování o důvěře, měla by být ještě opatrnější v činění těch závažnějších kroků. Dokud se nehlasovalo, může tu být domněnka, že důvěru získat může, ale tím hlasováním Sněmovna dala najevo, že tuto vládu nechce," uvedl.
Související
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
Vláda ČR , ústava čr , Richard Brabec (ANO)
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
před 1 hodinou
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 3 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
včera
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
včera
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
včera
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
včera
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
včera
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
včera
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
včera
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v otevřeném dopise obrátil přímo na ruského vůdce Vladimira Putina a vyzval ho k osobnímu jednání o ukončení válečného konfliktu. Tento veřejný apel představuje vůbec první přímý dopis, který Zelenskyj Putinovi adresoval od zahájení plnohodnotné ruské invaze v roce 2022. Text listu zároveň obsahuje rozsáhlou kritiku dosavadního šestadvacetiletého působení ruského prezidenta u moci a reaguje na měnící se mezinárodní situaci.
Zdroj: Libor Novák