Praha - Teolog a filosof Tomáš Halík se opřel do populistů a extremistů. Podle něj jsou nebezpečím, které ohrožuje svět. Společnost je podle něj na tom dobře, což ale nepřisuzuje tomu, že tu nejsou žádní uprchlíci.
Tomáš Halík se v rozhovoru pro Český rozhlas podivil nad tím, že by měla být společnost na tom špatně. Podle něj tomu tak není. "Společnost je na tom velmi dobře. Především proto, že jsme vázáni na velmi efektivní ekonomiku německou, nikoli na krachující Rusko nebo na nespolehlivou Čínu," říká vysokoškolský pedagog. Dále trvá na svém, že jsme bezpečnou zemí. Není to však tím, že sem nepouštíme uprchlíky.
Podle politického aktivisty vůbec není dobře, že populismus a extremismus jsou na vzestupu. "Nárůst populismu a extremismu dnes ohrožuje celý svět," myslí si Halík. Je totiž přesvědčený, že lidé, třebaže se mají dobře, tak jsou ve společnosti ovládané strachem a nespokojeností. Z čehož právě těží populisté. Připomíná však, že některé evropské země se s tím vypořádaly, například Nizozemsko, Německo nebo Francie. Kdežto Česká republika by mohla jít ve šlépějích Maďarska a Polska, kde se postupně zadupávají demokratické instituce a svobody.
Teolog je toho názoru, že se naše společnost ještě úplně nevyrovnala s komunismem. "Přerod do demokracie byl příliš rychlý a příliš laciný," myslí si Halík a doplňuje: "A pak je tam ta atmosféra reklamy, průmyslu, zábavy, která určitým způsobem potencuje nerealistickým způsobem lidská očekávání. Lidé chtějí stále víc. Ale ono to nejde." Dle filosofa je potřeba přejít z kvantity na kvalitu, což však bude vyžadovat, aby byl hlas vzdělanějších a přemýšlivých lidí vyslyšen, nikoli překřičen.
Halík je přesvědčený, že populisty vzdělanější lidé nevolí a volit nebudou. Za to jim populisté nadávají do "sluníčkářů" či do pražské "lumpenkavárny". "Populisté se obracejí na lidi s těmi prvoplánovými reakcemi a vlastně štvou proti těm vzdělaným lidem," míní teolog a dodává: "Jestli tady hájíte určité hodnoty, musíte počítat, že jste terčem ohromné nenávisti."
Související
Pohřeb Schwarzenberga už má program. Vystoupí Pavel či Kalousek
Halík promluvil o Schwarzenbergovi. Kníže podle něj ukázal důležitou věc
Tomáš Halík , migrace , populismus , extremismus , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil v televizním projevu k národu vyslání letadlové lodi Charles de Gaulle do Středozemního moře. Plavidlo doprovodí celá flotila včetně fregat a leteckých sil. Macron zdůraznil, že Francie musí dodržet své obranné závazky vůči partnerům v Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátech, ačkoliv celou operaci označil za čistě defenzivní s cílem ukázat solidaritu.
Zdroj: Libor Novák