Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní mnichovské bezpečnostní konference, která se v bavorské metropoli uskuteční v únoru. Doprovodí ho šéf české diplomacie Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová.
"Ano, dostal jsem pozvánku. Moji účast jsme potvrdili včetně žádosti o vystoupení. Čekáme na potvrzení programu," napsal dnes ČTK Babiš.
Konference, která se uskuteční 16. až 18. února, by se měl zúčastnit mimo jiné izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ukrajinský prezident Petro Porošenko nebo americký ministr obrany James Mattis. Tradičně budou přítomni také vrcholní představitelé německé vlády včetně kancléřky Angely Merkelové.
Transatlantické vztahy, budoucnost EU, nové bezpečnostní hrozby nebo situace v Sýrii a na Ukrajině by i letos měly patřit mezi hlavní témata konference. Je očekáváno na 450 politiků, diplomatů a dalších osobností.
Loni se mnichovské debaty nesly ve znamení nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce. Americký viceprezident Mike Pence, který by do bavorské metropole mohl přijet i letos, tehdy ve svém projevu zdůraznil, že spojenci USA z NATO toho musí dělat více pro společnou obranu.
Související
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
Andrej Babiš , Mnichovská bezpečnostní konference (MSC) , Vláda ČR , Německo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Španělsko odsoudilo reakci EU na příliv migrantů. Sánchez si stěžuje von der Leyenové na sobeckost a ignoraci
před 2 hodinami
Proč jsou útoky na Kyjev navzdory krytům tak ničivé? Na vině je hned několik faktorů
před 3 hodinami
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
před 4 hodinami
Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka
před 5 hodinami
Rusko zaútočilo na Kyjev balistickými raketami, nejméně devět mrtvých
před 7 hodinami
Počasí hraje zásadní roli. V Česku nastane nejhorší stav za čtyři roky
včera
Knížakovi bude na pohřbu mluvit i bývalý prezident Klaus
včera
V Jablonci došlo k napadení dvou žen. Policisté se obrátili na veřejnost
včera
Dvě pošty přepadl muž, který si měl jít sednout za mříže
včera
Policie posílí bezpečnostní opatření na Prague Pride, oznámil Metnar
včera
Pavel bude mít nového spolupracovníka. Mění se ředitel zahraničního odboru
včera
První Čech přeplaval La Manche před 55 lety. Po několika letech si to zopakoval
včera
Zemřel divadelní režisér František Laurin, otec známé herečky
včera
Ebola se stává stále větší hrozbou. Šíří se nejrychleji v historii
včera
Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize
včera
Nová data: Do španělské exklávy už dorazilo 60 tisíc migrantů. Téměř polovina se vrátila do Maroka
včera
Babiš vyzval k uzavření Schengenu pro Španělsko. Macinka by volil mírnější postup
včera
Evropa se bojí přílivu uprchlíků. Francie posiluje hraniční kontroly, Itálie žádá pro Španělsko stopku v Schengenu
včera
Na bojišti nemají šanci, pořád chtěli jen přestávky na kávu, říkají po společném cvičení s NATO ukrajinští vojáci
včera
Přijde změna počasí. Meteorologové varují před bouřkami
K varováním před pokračující vlnou veder a požáry se v pátek přidala výstraha před bouřkami, které odpoledne a večer hrozí především v Čechách. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě