Praha - Andrej Babiš neočekává, že prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády někoho jiného z hnutí ANO. Pokud se tak ale přeci jen stane, hodlá premiér v demisi rozhodnutí hlavy státu respektovat. O sestavování kabinetu bude Babiš se Zemanem jednat v úterý na schůzce v Lánech.
"Když mi řekne, že chce pověřit Richarda Brabce, budu to respektovat," řekl Babiš Lidovým novinám. Nepředpokládá ale, že hlava státu s takovým návrhem přijde. "Prezident drží slovo, dal mi slib a čas do konce června," uvedl premiér v demisi.
Babiš vytvořil jednobarevnou menšinovou vládu, která v polovině ledna nezískala důvěru Sněmovny. Prezident poté pověřil Babiše jednáním o vzniku nového kabinetu, přičemž premiérovi dal dostatek času do léta.
Překážkou v dosavadních jednáních o podpoře druhé Babišovy vlády je premiérovo trestní stíhání v dotační kauze Čapí hnízdo. Koncem února Babiš řekl, že bude jediným kandidátem ANO na premiéra "až do smrti".
Minulý čtvrtek zkrachovalo jednání o možné koalici ANO a ČSSD. Babiš pak prohlásil, že pro jeho další postup při sestavování vlády bude zásadní stanovisko prezidenta republiky. "A samozřejmě je taky zásadní názor našeho poslaneckého klubu," dodal Babiš.
Související
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
Andrej Babiš , Miloš Zeman , hnutí ANO , Vláda ČR , prezident čr
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
6. dubna 2026 21:53
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
6. dubna 2026 21:06
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
Po uplynulé březnové reprezentační fotbalové přestávce nemají příliš dobrou náladu v Rumunsku. Ani jeho reprezentaci se nepodařilo dostat se na světový šampionát poté, co v baráži s Tureckem prohráli 0:1. Tento rumunský neúspěch vyústil v odvolání osmdesátiletého trenéra Mirceu Lucescua. Ten den poté navíc dostal infarkt a ozvaly se mu tak zdravotní problémy, kvůli kterým nemohl být u týmu při následném přátelském zápase se Slovinskem.
Zdroj: David Holub