Praha - Vedení hnutí ANO a ČSSD se v pátek seznámí s dohodou o vytvoření koaliční vlády a s jejím programovým prohlášením, které v uplynulých týdnech vyjednali nejvyšší představitelé obou uskupení. Sociální demokraté by na svém předsednictvu zároveň měli vyhlásit vnitrostranické referendum, které rozhodne o tom, zda ČSSD do vlády s ANO vstoupí, nebo ne. Pokud koaliční vláda vznikne, bude mít ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců a bude se opírat o hlasy KSČM, která menšinové koalici slíbila podporu.
V pátek dopoledne se v prostorách poslaneckého klubu ANO sejdou na společném zasedání poslanci ANO a výbor hnutí, který je nejvyšším orgánem mezi celostátními sněmy a zasedají v něm členové republikového předsednictva i krajských předsednictev. Zástupci ANO budou mluvit o konečné podobě dohody s ČSSD. Předseda hnutí Andrej Babiš už v pondělí po jednání s šéfem ČSSD Janem Hamáčkem řekl, že by s obsahem smlouvy mělo být ANO spokojeno.
Odpoledne se sejde grémium a po něm i předsednictvo sociálních demokratů. Mělo by se dohodnout na vypsání vnitrostranického referenda ke vstupu do vlády, které čelní představitelé ČSSD slibovali už na svém letošním sjezdu. Referendum by mělo trvat do první červnové dekády. Vedení sociálních demokratů chce straníkům vysvětlovat důvody, proč na koalici s ANO přistoupilo. Část ČSSD vládu s ANO odmítá, mimo jiné jsou to senátorský klub, někteří hejtmani a bývalí čelní představitelé strany Bohuslav Sobotka a Milan Chovanec.
Podle dosavadních informací by měla ČSSD ve vládě získat pět křesel. Jsou to ministerstva vnitra, zahraničí, kultury, práce a sociálních věcí a zemědělství. Spekulovalo se také o tom, že by ČSSD vyměnila ministerstvo zemědělství za ministerstvo obrany.
Sociální demokraté také chtěli do koaliční smlouvy začlenit pojistku, která by vedla k odstoupení člena vlády v případě jeho odsouzení. Opatření je zaměřeno proti Babišovi, kterého policie obvinila z podvodu v případě financování farmy Čapí hnízdo. Hnutí ANO ustanovení o rezignaci člena vlády v případě prvoinstančního odsouzení odmítalo, Hamáček ale bez bližších podrobností tento týden uvedl, že v koaliční smlouvě jsou vyřešeny všechny záležitosti ohledně pojistek, které v ní ČSSD chtěla mít.
Související
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
před 1 hodinou
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
před 1 hodinou
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
před 3 hodinami
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
před 3 hodinami
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
před 4 hodinami
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
před 5 hodinami
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
před 6 hodinami
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
před 6 hodinami
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
před 8 hodinami
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
včera
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
včera
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
včera
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
včera
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
včera
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
včera
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
včera
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
včera
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
Česko se ve středu rozloučilo s legendárním spisovatelem Vladimírem Páralem, který zemřel v předchozím průběhu srpna. Bylo mu 93 let, letošních narozenin už se těsně nedožil.
Zdroj: Jan Hrabě