Praha - Sněmovní volby by v červnu podle modelu Kantar TNS vyhrálo ANO s 28,5 procenty, oproti květnu si mírně polepšilo. Model dnes zveřejnila Česká televize (ČT).
Druzí by skončili občanští demokraté a třetí Piráti, kteří v porovnání s posledním průzkumem ztratili 2,5 procentního bodu, což je největší meziměsíční propad ze všech stran. Do dolní komory by se podle agentury dostaly i další dosavadní sněmovní strany s výjimkou TOP 09, která by měla 3,5 procenta hlasů.
Hnutí ANO si v červnu polepšilo o 1,5 procentního bodu. Od února přitom vykazovala podpora ANO spíše sestupnou tendenci, jen minulý měsíc ztratila 3,5 procentního bodu. Podle posledního modelu se stále nachází pod svým ziskem z podzimních voleb do Poslanecké sněmovny.
Druhé místo nadále zaujímá ODS, které model přisoudil 15,5 procenta, což je o čtyři procentní body více, než byl výsledek sněmovních voleb. Třetí místo patří Pirátům, kteří v aktuálním výzkumu zaznamenali největší meziměsíční propad ze všech stran, a to o 2,5 procentního bodu na 12 procent.
Další strany mají méně než deset procent. Konkrétně SPD dosáhla 9,5 procenta, sociální demokracie osmi procent a komunisté mají sedm procent. V červnovém volebním modelu by pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, ještě překročily STAN s 5,5 procenty a KDU-ČSL s pěti procenty. Do Sněmovny by se nedostala TOP 09, která proti květnu ztratila a získala by jenom 3,5 procenta hlasů.
Související
Podpora komunistů sílí. Do Sněmovny by se dostali i Motoristé, ukazuje průzkum
Podpora ANO soustavně klesá. SPOLU a STAN a Piráti by dnes podle průzkumu koalici nesestavili
Volební preference , hnutí ANO , ČSSD , top 09 , Česká pirátská strana , volby
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
před 1 hodinou
První letošní útok. Medvědice na Slovensku napadla muže
před 2 hodinami
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
před 3 hodinami
Policie vyšetřuje vraždu na ubytovně v Žamberku
před 3 hodinami
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
před 4 hodinami
Češi se představili v v boulích i slopestylu. Ve skocích mezi ženami postoupila jen Indráčková
před 4 hodinami
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
před 5 hodinami
Novinky o počasí. Sněžit má až do úterního dopoledne, platí varování
před 5 hodinami
Vláda rozhodla, kdo na postu předsedy Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nahradí Drábovou
před 6 hodinami
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
před 7 hodinami
Vláda zamítla změny v důchodech. Dala zelenou supermoderní nemocnici
před 8 hodinami
Rubio v Mnichově odhalil, kolik na Ukrajině umírá ruských vojáků
před 8 hodinami
Kandidátem Motoristů na funkci ministra životního prostředí je poslanec Igor Červený
před 9 hodinami
Letadlová loď USS Abraham Lincoln dorazila na Blízký východ
před 10 hodinami
Starmer zahájil boj proti technologickým gigantům. Chce zastavit nekonečné rolování na sociálních sítích
před 11 hodinami
V Praze opět roste počet případů žloutenky
před 11 hodinami
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
před 12 hodinami
Braathen získal pro Brazílii historické zimní zlato, Fernstädtová nakonec desátá
před 12 hodinami
Bude mít EU vlastní ICE? Lidskoprávní organizace bijí na poplach
před 13 hodinami
Souboj o přízeň Evropy odstartoval. V Mnichově proběhla veřejná přetahovaná mezi USA a Čínou
Na Mnichovské bezpečnostní konferenci se o víkendu odehrál diplomatický souboj o budoucí směřování světového řádu. Jen několik minut poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio ve svém projevu ujistil evropské spojence, že k sobě obě strany patří, vystoupil se svou nabídkou jeho čínský protějšek Wang I. Čínský diplomat prohlásil, že Čína a Evropská unie jsou partnery, nikoliv rivaly. Podle něj je klíčové tento vztah udržet, aby se předešlo rozdělení mezinárodního společenství.
Zdroj: Libor Novák