Složení zastupitelských klubů stran nové koalice v Praze se ještě dočká změn. V klubu Praha Sobě (PS) se podle mluvčí uskupení Julie Kochové vzdala mandátu Monika Weinerová. V dalších měsících se promění i složení zastupitelského klubu Pirátů. Důvodem je interní pravidlo, podle něhož pirátský politik, který zastává uvolněnou funkci v některé z městských částí, nesmí zároveň působit na magistrátu. V metropoli bude vládnout koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL).
"Z osobních důvodů se vzdala mandátu Monika Weinerová. Namísto ní do zastupitelstva vstoupí nemovitostní expert, podnikatel a člen správní rady Sdružení Chvaly Pavel Světlík, který byl na kandidátní listině další v pořadí," uvedla Kochová. Weinerová kandidovala ze 13. místa, PS získala ve volbách stejné množství mandátů.
Změny čekají i zastupitelský klub Pirátů. Na kandidátkách do městských částí uspěli pirátští kandidáti, kteří se stanou radními tamních koalic a zároveň se dostali do celopražského zastupitelstva. Strana se však před volbami domluvila, že v souladu s bojem proti kumulaci funkcí a střetu zájmů nedovolí, aby její lidé zároveň působili v exekutivě městských částí a na magistrátu. Každý si musí vybrat, jaké místo zvolí.
To se týká například Daniela Mazura, který na magistrát kandidoval z třetího místa a který se stane starostou Prahy 5. Mazur ČTK sdělil, že se mandátu v zastupitelstvu Prahy vzdá do půl roku. Podobně je na tom také Tibor Vansa, který bude místostarostou v Praze 4 a zároveň se z devátého místa dostal na magistrát.
Stejná situace by se mohla týkat i Evy Horákové, která kandidovala za Piráty z třetího místa v Praze 5 a zároveň uspěla na magistrátu. Mazur zatím nechtěl prozradit složení rady městské části, takže není jasné, zda v ní Horáková zasedne. Piráti vyjednávají také o možné koalici v Praze 11, kde jejich kandidátku vedl Jiří Dohnal. Ten rovněž získal mandát v celopražském zastupitelstvu.
"Delší dobu se stavíme proti kumulaci uvolněných funkcí. Práce placená z veřejných peněz naplno je pak vykonávaná pouze napůl a tomu my chceme předejít," uvedl kandidát Pirátů na primátora Zdeněk Hřib. Dodal, že podobně postupoval například bývalý pirátský starosta Mariánských Lázní, Petr Třešňák, který v roce 2018 na funkci starosty Mariánských Lázní rezignoval kvůli souběhu funkcí poslance a starosty. "I já se připravuji na odstoupení ze správní rady VZP," doplnil Hřib.
Volby v Praze vyhrála ODS se ziskem necelých 18 procent hlasů, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako další Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli. Nová koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.
Související
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
V případu vraždy na Šumpersku začalo trestní stíhání podezřelého
Praha , Česká pirátská strana , Praha sobě (sdružení) , magistráty Praha , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.
Zdroj: Libor Novák