Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch "vyvolených osob" zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup, stojí v soudním příkazu k domovní prohlídce. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Podezřelé jsou smlouvy za 38 milionů korun. Dostálová vinu odmítá.
Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Domovní prohlídku provedli i u Dostálové, odvezli její služební počítač.
Dostálová, která měla agenturu dříve na starosti jako náměstkyně pro regionální rozvoj, patří podle ČT mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě. O případném obvinění policisté rozhodnou v příštím roce, uvedla ČT.
Mezi důkazy policie zařadila například výpisy z bankovních účtů. "Mimo jiné prostřednictvím zajištění rozsáhlého množství informací podléhající bankovnímu tajemství (...) bylo toto podezření z nehospodárného a klientelismem poháněného nakládání s rozpočtovými prostředky agentury CzechToursim potvrzeno," píše se podle ČT v soudním příkazu. Pangrác údajně ovládal dvě společnosti, které skrytě inkasovaly provize ze zakázek CzechTourismu.
Dostálová všechna obvinění odmítá. "My jsme dokonce zavedli transparentní kritéria na výběr eventů, aby se takzvaně nemohly leštit kliky na CzechTourismu. Všechny akce prošly legitimním vyhodnocením," řekla České televizi. Pangrác se odmítl vyjádřit.
Dostálová působila jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj od února 2014. Nejprve měla na starosti evropské fondy a operační programy, později se stala první náměstkyní pro regionální rozvoj. Ve funkci skončila po loňském zvolení do Sněmovny, ministryní je od prosince 2017.
Agentura se dostala do hledáčku policie už dříve, kvůli trestnímu oznámení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Z výsledků kontroly let 2012 až 2014 podle něj vyplynulo, že organizace v řadě případů utrácela nehospodárně a porušila několik zákonů. Pochybení se týkala veřejných zakázek a statisícových výdajů za wellness pobyty nebo rozlučku s generálním ředitelem. U soudu skončil bývalý ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška a bývalá ředitelka odboru ekonomiky CzechTourismu Andrea Gregorová. Čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Související
Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?
Kauza zakázek CzechTourism: Policie navrhla obžalovat více než 10 osob
Klára Dostálová , Ministerstvo pro místní rozvoj , CzechTourism , Praha
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 44 minutami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 1 hodinou
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 2 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 3 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 4 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 5 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Deník.cz ostře zkritizoval prezidenta Petra Pavla a obvinil ho, že si vykládá ústavu podle vlastního uvážení.
Zdroj: Libor Novák