Premiér Andrej Babiš nevidí důvod, proč by ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) neměla být ve vládě. Řekl to při dnešních sněmovních interpelacích na dotaz Martina Kupky (ODS). Ministryně čelí podezřením v případu agentury CzechTourism. Podle občanských demokratů by měla odstoupit.
"Já nevidím důvod, proč by neměla být ve vládě," zastal se Babiš Dostálové. V případu podle premiéra nikdo nečelí obvinění a policie podle něho určitě odkryje, jak se v agentuře hospodařilo. Uvedl také, že případ se týká podřízených.
Kupka podotkl, že v západních zemích je běžné, že když se objeví podezření, ministr odchází a dělo se tak i v případě předchozích českých vlád. Babiše se ptal, co by se muselo stát, aby nechal některého ze svých ministrů odvolat.
"Nikdo nebyl obviněn, nikdo nebyl obžalován, nikdo nebyl zadržen," řekla ve Sněmovně Dostálová na dotaz dalšího občanského demokrata Jakuba Jandy. Ministryně se ptal, zda odstoupí do doby, než věc vyšetří policie. "Já opravdu odmítám tady odpovídat na 'co by, kdyby'. Já se cítím absolutně nevinná, žádné pochybení jsem neudělala, všechno to můžu zdokumentovat a věřte mi, že jsem maximálně součinná s policií," uvedla Dostálová.
V soudním příkazu k domovní prohlídce u Dostálové, který ve středu citovala Česká televize, stojí, že ministryně rozhodovala v roce 2016, kdy byla náměstkyní, o výdajích agentury CzechTourism ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně a mimo standardní úřední postup. Dostálová dnes řekla, že se snažila po problémech, které měli s nákupem reklamy její předchůdci, zamezit "leštění klik" a nastavila transparentní výběr. "Nehospodárnost to být nemůže," uvedla.
Andrej Babiš mi prý rád vysvětlí okolnosti ohledně ministryně Dostálove. Ne mně, ale veřejnosti by měl vysvětlit, odkdy je běžné, že policejní domovní prohlídka u člena vlády je normální.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 6. prosince 2018
Policisté ve druhé polovině listopadu kvůli kauze zajišťovali důkazy například v sídle ministerstva, CzechTourismu, na autodromu v Mostě nebo v agentuře Sport Invest. Z obydlí Dostálové odvezli její služební počítač.
Ministryně patří podle České televize mezi hlavní podezřelé. Dalšími jsou odvolaný ředitel odboru regionálního partnerství v CzechTourismu Aleš Pangrác a podnikatel, který se podílel na prezentaci závodů na okruhu v Mostě.
Související
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
Andrej Babiš , Klára Dostálová , CzechTourism , Poslanecká sněmovna , Martin Kupka (ODS)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
před 43 minutami
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
před 1 hodinou
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
před 1 hodinou
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
před 2 hodinami
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
před 3 hodinami
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
před 3 hodinami
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
před 4 hodinami
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
před 5 hodinami
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
před 6 hodinami
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
před 7 hodinami
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
před 7 hodinami
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
před 8 hodinami
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
před 10 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
včera
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
včera
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
včera
Válku s USA ustál, režim nepadnul. Přesto Írán prochází zásadní vnitřní proměnou
včera
„Vražda Trumpa je naší povinností.“ Na pohřbu Chameneího zazněly výzvy k likvidaci prezidenta USA
včera
Tichý zabiják: Vědci popsali, jak ultrazpracované potraviny ničí tělo a radí, jak se jim vyhnout
včera
Na USA už se spoléhat nedá. Jak se Evropa připravuje na ruskou invazi?
Reportéři webu Politico navštívili tři exponované úseky východní hranice NATO ve Finsku, Polsku a Litvě, aby zhodnotili jejich připravenost na případný útok ze strany Ruska. Tyto čelní státy aliance v současnosti urychleně posilují svou obranu, protože již nemohou automaticky spoléhat na to, že případný konflikt vyřeší Washington.
Zdroj: Libor Novák