Praha - Na prezidenta republiky, předsedu vlády a šéfku Poslanecké sněmovny se na protest proti pátečnímu zásahu v prostorách České televize ve svém dopise obracejí představitelé Spolku občanských sdružení Jihozápadního města, který zastřešuje sdružení z Prahy 13. V neděli o tom informoval Petr Kučera.
Občanským sdružením se nelíbí způsob, jakým byl zásah proveden a žádají o jeho prošetření. "Žádáme o vyšetření přiměřenosti zákroku. Jsme přesvědčeni, že svoboda slova v jeho širokém významu nesmí být v naší zemi jakkoliv, tedy ani nepřímo, omezována. Právě takové ohrožení shledáváme v neadekvátním provedení prohlídky prostor České televize ozbrojeným komandem, které se uskutečnilo pod záminkou získání jediného dokumentu," píší zástupci sdružení v dopise adresovaném prezidentu Václavu Klausovi, premiéru Petru Nečasovi (ODS) a předsedkyni dolní komory parlamentu Miroslavě Němcové (ODS).Aktivisté z Prahy 13 by přitom rádi získali odpovědi na své otázky. "Zajímalo by nás, zda měli policisté, kteří se zásahu účastnili, ostré náboje ve svých zbraních a jestli byli připraveni střílet. Rádi bychom věděli i to, zda Vojenská policie chtěla obsadit odbavovací pracoviště," ptá se spolek v dopise.Součástí listu je i požadavek na okamžité vrácení věcí, které ozbrojenci v budově veřejnoprávní televize zabavili. Aktivisté kromě toho trvají také na veřejné omluvě a rezignaci odpovědných velitelů. Podle jejich názoru by měli zákonodárci začít pracovat na legislativní úpravě, která by do budoucna podobně neadekvátním útokům zabránila.Ozbrojení příslušníci Vojenské policie v neprůstřelných vestách a kuklách vtrhli do budovy zpravodajství České televize krátce před páteční 19. hodinou, aby si z kanceláře redaktora Karla Rožánka odvezli dokumenty související s jeho reportáží o odchodu bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka. Podle mluvčího kanálu Ladislava Štichy s sebou policisté odnesli trojici počítačů, desítky kazet a záznamových disků a blíže nespecifikované množství dokumentů, které se vztahuji k práci novinářů na jiných tématech. Zabaveny prý byly také osobní věci včetně diářů a korespondence.Česká televize na zásah reagovala podáním trestního oznámení. Ministr Alexandr Vondra (ODS), pod jehož rezort Vojenská policie spadá, pak rozhodl o postavení trojice důstojníků mimo službu. Kromě jejího šéfa Vladimíra Ložka se přitom mimo službu ocitli také Drahoslav Blažek a Jaroslav Kolář, kteří jsou za zásah přímo odpovědní.
Související
Vojenská policie smutní. Zemřel kapitán Jan Brzobohatý
Vláda uvolnila další miliardy na pomoc po zářijových povodních
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.
Zdroj: Jan Hrabě