25 tisíc pokuta kvůli pouhým 22 korunám?! Babiš přišel k Jílkové a od živnostníků dostal pořádnou sodu

Český premiér Andrej Babiš nabízí živnostníkům jisté úlevy. Nejedná se však o plané sliby a snahy o nalákání živnostníků? Bude výhodná paušální měsíční platba zahrnující jak daně, tak i zdravotní a sociální pojištění pro podnikatele s ročním obratem do jednoho milionu korun výhodná? Odpovědi na tyto otázky se ve čtvrtek, v pořadu Máte slovo MIchaely Jílkové, snažili Andrej Babiš, předseda vlády ČR (ANO), Petr Fiala, předseda opoziční ODS, Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Bedřich Danda, místopředseda Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, Pavel Žatečka, řemeslník z Prahy (Cech malířů, lakýrníků a tapetářů) a Pavla Králová. OSVČ z Chocně.

Moderátorka Jílková se zeptala Králové, proč podezírá premiéra Babiše ze snah o likvidaci živnostníků, kterým se svými současnými gesty snaží spíše pomáhat. Ta se nejprve odvolala na jeho dřívější politiku. Začalo to nejprve kontrolním hlášením, EET a kdo ví, co nás ještě čeká. Navíc měsíční paušální daň nezahrnuje všechny živnostníky. Ti, kteří využívají daňových slev na děti, a matky samoživitelky budou vynecháni. Dále bylo poukázáno také na skutečnost, že menší odvody budou znamenat také o mnoho nižší důchody. "Mě to připadá, že to můžou využít jenom lidé, kteří ví v dnešní době teď, že budou do důchodu zajištění," dovysvětlila Králová.

Jílková konstatovala, že stejného názoru je i předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček, který varoval před časovanou sociální bombou. Živnostníkům se sice uleví, ale jejich důchod bude činit pouhých 5600 korun. Premiér Babiš se nejprve začal chlubit vším, co pro živnostníky udělal od svého vstupu do politiky. "My jsme především snížili daně pro živnostníky. Za poslední léta to bylo sto miliard. Zavedli jsme zvýšení daně na první, druhé a třetí dítě, zavedli jsme školkovné, snížili jsme DPH," řekl Babiš a ukázal diagram ukazující počet vzniklých a zaniklých restaurací. "Všechno jde nahoru," konstatoval Babiš.

Na následnou otázku Jílkové ohledně minimálních sociálních odvodů odpověděl Babiš, že si živnostníci budou moci připlatit, budou-li chtít. Díky paušální dani však ušetří na účetních a daňových poradcích. "Já jsem v minulé vládě měl na starosti vybrat peníze. Ty jsem vybral. Proto jsme mohli snižovat daně. A teď konečně můžeme udělat i něco na NPO, které naše hnutí vlastně nemělo pod palcem. Takže teďka konečně chcem snižovat tu byrokracii," hájil svojí politiku Babiš. Předseda ODS Fiala však Babišovi nevěřil a zmínil, že za celých 6 let, co je ve vládě se neuskutečnil žádný z jeho slibů, ať už se jednalo o stadion pro Sáblíkovou, dálnice, či daňové reformy, které nikdy nikdo neuviděl, a ani je neuvidí.

"Takže pokud bych měl použít slovník pana premiéra, tak bych řekl, že bude muset pan premiér přiznat, že nám tu šestý rok vládnou nemehla, protože nedokáží naplnit nic z toho, co slibovali," zlobil se Fiala s následnou kritikou přebujelé byrokracie a horšího podnikatelského prostředí. Babiš oponoval, že se mu podařilo prosadit znovuzavedení slevy na dítě a partnera, kterou ODS zrušila, a zvýšit také daňový paušál na dva miliony.

Zvýšil se opravdu počet živnostníků? Máme levicovou vládu? Vykrádá ANO ODS program?

Když Jílková zmínila růst počtu živnostníků, a to na celý milion, odpověděl jí Fiala, že se snížil počet OSVČ s hlavní činností, a to o 1,5 % spolu se zvýšením počtu státních zaměstnanců o 10 %. Pod Babišovou vládou se podle Fialy nedokáží živnostníci uživit. "ODS daně nahoru, ANO daně dolů," reagoval Babiš na Fialu a opět mu ukázal grafy potvrzující jeho slova. Místopředseda Danda vysvětlil, že je potřeba rozlišovat mezi živnostníky profesionály a amatéry, tedy lépe řečeno mezi hlavní a vedlejší činností. Dále řekl, že by bylo nejlépe, kdyby vláda nedělala nic. Podnikatelé nejsou schopní sledovat všechny změny a adaptovat se na ně, přičemž za nesplnění povinností hrozí sankce.

Babiš stále trval na tom, že ANO na rozdíl od ODS snížilo daně, a znovu ukázal statistiky. EET pouze vedlo k narovnání podnikatelského prostředí. Fiala se hájil svými daty potvrzujícími, že ANO hlasovalo proti všem úlevám živnostníkům, které navrhovala ODS. Předseda Havlíček potvrdil, že počet podnikatelů je přes milion, jak už bylo řečeno, a že 500 tisíc jsou hlavní činnosti. Pro nemalou část z nich bude díky úsporám na účetní skutečně výhodnější, když budou muset platit pouze měsíční paušál. Následovaly dohady, zda ANO nevykrádá ODS program. Babiš řekl, že s nimi mohla jít ODS do vlády, ale nechtěla. Fiala trval na tom, že už zezačátku vládlo ANO s podporou KSČM a SPD, a prosazovalo levicovou politiku.

Havlíček si postěžoval, že ODS měla několikrát za sebou možnost hájit zájmy živnostníků, ale neudělala to. Žatečka řekl, že on i ostatní živnostníci neřeší, kdo co prosadí, a že se víc zajímají o výsledky. "Vy byste měli se domluvit a udělat to, aby to prospělo tomu podnikání. A tady se handrkovat, kdo s čím přišel, a nepřišel, to prostě takhle nejde. Kdybysme takhle pracovali my, tak na ty platy není," stěžoval si Žatečka, který kritizoval ODS, že nešla do vlády s ANO, které teď prosazuje ryze levicovou politiku, a které zvyšuje minimální mzdu a ruší karenční dobu.

Agrofert zdanil pouze 0,48 % tržeb! AUVA protestující proti Babišově svatbě! Z ČR odcházejí dividendy!

Po krátkých dohadech mezi Fialou a Babišem se dostal ke slovu pán z publika, který ukázal graf, podle něhož měl Agrofert diametrálně větší zisk, než odvedenou daň, která činila pouhých 0,48 % ze všech tržeb. Při těch slovech bylo poukázáno na Babišovy sliby, že bude podporovat živnostníky, a že půjde proti velkým firmám. Kdyby si Babiš víc klekl na korporace, nemusel by buzerovat živnostníky, a dělat si na tom ještě PR.

Babiš vysvětlil, že dotyčný pán zastupuje skupinu AUVA, což jsou jeho velcí "fanoušci", a že protestoval dokonce i proti jeho svatbě. Posléze bylo řečeno, že odvody nejsou jenom daně, ale i sociální a zdravotní, a že Agrofert, který Babiš opustil v roce 2014, odvádí šestkrát víc, než dostává. Dále Babiš řekl, že prosadil zvýšení daňového základu pro velké firmy, ale že z ČR odchází dividendy do zahraničí.

Ke slovu se dostal ředitel sekce z Generálního finančního úřadu Fojtík, který řekl, že velké firmy jsou kontrolovány, a že mají na ně přímo specializovaný finanční úřad. Jedná se o velké giganty s ročním obratem přes dvě miliardy korun ročně. To vše se uskutečňuje v rámci mezinárodních smluv a jsou tam velké doměrky. Všem je měřeno stejným metrem. Fiala trval na tom, že malí a střední podnikatelé jsou nadměrně kontrolováni, a pokutováni za sebemenší chybu. Fojtík mu na to odpověděl, že se počty kontrol u živnostníků snížili v letech 2016-18 o 50 %. Co se týče výše penále, tak ta činí průměrně 8 500 korun.

Kvůli 22 korunám 25 tisíc pokuty?!

Mikrofon byl předán Slavíkovi z publika, který provozuje trafiky. Ten řekl, že nesouhlasí s EET, a že za poslední dva roky měl devět kontrol. Za chybu prodavačky, která namarkovala dvě osoby do jednoho nákupu, dostal pokutu ve výši 25 tisíc korun. "Okradla stát o 22 korun a z toho o DPH. Ona ho neokradla, protože to odvedla v druhém nákupu," rozohnil se Slavík, podle něhož není normální takto sankciovat za zanedbatelnou chybu. Fojtík odpověděl, že celý problém spočívá v neodvedené tržbě, a že se penále uděluje za opakované provinění, nikoliv první. Slavík řekl, že se mu to tak stalo, a že se kvůli tomu soudí.

Babiš reagoval, že se bude snažit snížit počet kontrol, a to na pět ročně s minimálním rozpětím dvou měsíců mezi nimi. Fiala se zlobil, že se Babiš chová, jako by byl v opozici, a že zatím ani není nic na stole. Pět kontrol je zbytečně moc. Kdyby byl zaveden paušál, jak chce i ODS, nemuseli by být živnostníci po zaplacení vůbec kontrolováni, vyjma návštěv hygieny atd. Jílková ještě dovysvětlila, že se paušální daň bude týkat pouze podnikatelů s ročním obratem do jednoho milionu a neplátce DPH.

Mohou živnostníci Babišovi důvěřovat?

Pán z publika, který dostal mikrofon, si postěžoval, že Babiš léta špinil živnostníky, a že jim zavedl likvidační pokuty, EET a zaklekávání finanční správy, v čemž ho podporoval "rádoby" zastánce živnostníků Havlíček. Ten však stál za Babišem s tím, že nevidí nic špatného na snížení počtu kontrol z 35 na 5. Bylo taktéž konstatováno, že se Danda podílel na vládě, a živnostníkům nijak neulevil. Babiš říkal, že by mu živnostníci měli důvěřovat, protože s nimi mluví, a protože má konkrétní plán. Protistranu patrně nepřesvědčil. I tak ale trval na svých úspěších, včetně školkovného, daňového zvýhodnění na děti a partnera.

Fiala odcitoval údajný Babišův výrok, že je perspektivnější podporovat velké firmy. Dále řekl, že Babiš neplní své sliby. Následovala otázka, zda ODS podpoří Babišovy úlevy živnostníkům. Bylo odpovězeno, že až budou na stole. Momentálně se nachází v meziresortním řízení. Vinkler z publika, který má tuto agendu na starosti, vysvětlil, že to bude v řádu několika dnů, či týdnů, předloženo vládě. Posléze byly vyjmenovány všechny už prosazené živnostenské benefity, včetně online zakládání živností. Samotný živnostenský zákon je jedním z nejjednodušších, což potvrzují dokonce i podnikatelé.

Mikrofon v závěru ještě dostávali další lidé z publika. Kučera řekl, že si objel 54 obcí, kde se zavřelo 54 provozoven typu obecních hospod a obchodů, z nichž se do dnešního dne podařilo otevřít pouze tři, a to jenom díky tomu, že je provozují obce bez povinnosti EET. Pešková z Olomouce se zeptala, proč je problematické zaregistrovat fyzickou osobu jako plátce DPH, a proč je povinně dva roky měsíční plátce, když hranice obratu je dva miliony, kdy je normálně čtvrtletní. "To neskutečně komplikuje těm živnostníkům život, když každý měsíc musí předkládat ty doklady, platit a tak dál," stěžovala si Pešková. Fojtík jí vysvětlil, že se jedná o kontrolu, kterou požaduje směrnice EU, a že si živnostníci mohou požádat o kvartální platby DPH.

Jiný pán se ještě zeptal Babiše, zda byl pravdivý jeho článek v Lidovkách o setkání s člověkem, který si chtěl založit cukrárnu, když to samé vyšlo i v magazínu Ekonom. Odpovězeno mu bylo, že se jednalo pouze o modelový příklad. Ke slovu se dostal také taxíkář, který se zlobil, že u nás není minimální sazba za kilometry u dopravy, ať už kamionové, či autobusové, jako například v Německu. Když se ptal, proč tomu tak není, bylo mu odpovězeno, že tu nemáme komunismus. Kritice podrobil i nástup třetí a čtvrté vlny EET, které vytvářejí zbytečné náklady. Jílková oznámila konec debaty. Příští týden se probere závadné polské maso.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo živnostníci Andrej Babiš

Aktuálně se děje

včera

Evropský parlament

Ukrajině dochází čas. O 90miliardové půjčce Kyjevu bude EU hlasovat výrazně dříve

Evropský parlament bude již tuto středu hlasovat o poskytnutí úvěru ve výši 90 miliard eur, který má Ukrajině pomoci s financováním jejího válečného úsilí. Předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová v pondělí oznámila, že zákonodárci rozhodli o posunutí termínu hlasování na dřívější datum. Původně se mělo o finanční pomoci rozhodovat až koncem tohoto měsíce.

včera

Martina Sáblíková a Nikola Zdráhalová

Tentokrát to na rychlobruslařském oválu necinklo. Zdráhalovou může přesto těšit TOP 10

Namlsaní čeští sportovní fanoušci po nedělním stříbru rychlobruslaře Metoděje Jílka z pětikilometrové trati vyhlíželi pondělní olympijský rychlobruslařský závod na kilometru, kterého se účastnila i další česká reprezentantka Nikola Zdráhalová. S vědomím, že právě na kilometrů letos v lednu vyhrála Zdráhalová vyhrála mistrovství Evropy, čeští fanoušci věřili, že by to mohlo cinknout na stejné distanci i pod pěti kruhy. Konkurence tu ale přeci jenom byla jiná a ještě kvalitnější a proto nakonec Zdráhalová (i když po dojetí své jízdy byla na průběžném druhém místě) skončila až desátá. Přesto i tak je v takovém mezinárodním měřítku úctyhodný úspěch.

včera

včera

Curling

Český curlingový smíšený pár se rozloučil výhrou, týmová kombinace se českým lyžařům hrubě nevyvedla

Debutující olympionici Julie Zelingrová a Vít Chabičovský se v curlingovém turnaji smíšených párů v rámci třetího soutěžního dne Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzo rozloučili právě těmito olympijskými hrami tím nejlepším možným způsobem. Jakkoli se jim nepodařilo postoupit do bojů o medaile, jejich poslední duel s Estonci Marie Kaldveová-Harri Lill zvládli a připsali si tak svou třetí výhru na těchto Hrách. Postup se od české dvojice rozhodně nečekal a i tak jistě zanechali za sebou dobrý dojem. Další Češi se v rámci pondělního dopoledního programu představili na svahu v Bormiu, kde se konala týmová kombinace, ovšem dvojice Jan Zabstřan-Martin Müller v rámci tohoto v součtu obou výkonu skončili až na posledním 20. místě. K vidění už bylo v pondělí i finále ženského slopestylu, které ovládla Švýcarka Mathilde Gremaudová.

včera

Markéta Davidová

Po nevydařeném finiši ve štafetách se Davidová neukáže v individuálním závodě

Poté, co se biatlonistce Markétě Davidové nevydařil návrat do závodního tempa po měsíční pauze zaviněné zraněním v podobě vyhřezlé ploténky a jeho následným léčením, když jako finišmanka smíšené štafety v úvodním olympijském biatlonovém závodě pohořela a především kvůli jejímu výkonu české kvarteto kleslo z bojů o přední pozice na konečné 11. místo, rozhodla se jinak biatlonová jednička mezi českými ženami do středečního individuálního závodu nenastoupit vůbec. Mezi marody se nově ocitl i Tomáš Mikyska a ani on se tak neukáže ve vytrvalostním závodě tentokráte v mužském podání.

včera

Stadion San Siro v Miláně, dějiště zimních olympijských her 2026

V Miláně nejsou s olympiádou spokojeni všichni. Proti sportovnímu svátku se tam i demonstrovalo

Přestože většina obyvatel Světa mají právě probíhající Zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d´Ampezzo mají za sportovní svátek, na který se těšili a rozhodně je budou s radostí sledovat, v samotném Miláně se sešli odpůrci těchto Her. Tyto protesty nakonec přerostly v násilnosti poté, co se demonstrující střetli s těžkooděnci, kteří použili vodní děla.

včera

OSN, ilustrační foto

OSN i EU ostře odsoudily rozsudek nad Jimmym Laiem

Spojené království, Organizace spojených národů i Evropská unie ostře odsoudily rozsudek nad prodemokratickým aktivistou a vydavatelem Jimmym Laiem. Osmasedmdesátiletý britský občan byl v Hongkongu odsouzen k bezprecedentním 20 letům vězení za ohrožení národní bezpečnosti. Podle kritiků je tento proces politicky motivovaný a má sloužit k umlčení kritiků Číny.

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Brexit obráceně. Sadiq Khan chce vrátit Británii do Evropské unie

Londýnský starosta Sadiq Khan zintenzivnil své výzvy k přehodnocení vztahů s Evropskou unií a prohlásil, že jeho „konečným cílem“ je návrat Spojeného království do bloku. V rozhovoru pro týdeník The Observer uvedl, že věří v opětovné připojení k EU ještě během svého života. Zároveň vyzval premiéra Keira Starmera, aby prokázal větší ambice při obnovování vazeb s Bruselem, k čemuž dochází šest let po britském vystoupení.

včera

Princ Andrew

Britská policie opět vyšetřuje Andrewa. Měl předávat informace Epsteinovi

Britská policie v současné době prověřuje podezření, že Andrew Mountbatten-Windsor předával důvěrné informace ze své role vládního obchodního zmocněnce odsouzenému agresorovi Jeffreymu Epsteinovi. Podle dokumentů, které začátkem měsíce zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, měl přeposílat oficiální zprávy o zahraničních cestách do Singapuru, Hongkongu či Vietnamu z let 2010 a 2011. Mluvčí policie v Thames Valley potvrdil přijetí podnětu a uvedl, že informace jsou vyhodnocovány standardním postupem.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Evropský sen o vlastních stíhačkách šesté generace se rozpadá. Macronův projekt je prakticky mrtvý

Budoucnost prestižního evropského zbrojního projektu FCAS, jehož cílem je vývoj stíhačky šesté generace, bezpilotních letounů a bojového cloudu, je ve vážném ohrožení. Podle vyjádření několika evropských představitelů se zdá být pravděpodobnější úplné ukončení spolupráce než její nový restart. Jeden z francouzských zákonodárců dokonce uvedl, že projekt je prakticky mrtvý, i když to zatím nikdo nechce oficiálně přiznat.

včera

WhatsApp

Evropská komise zasáhla proti WhatsAppu. Populární aplikaci zřejmě čeká zásadní změna

Evropská komise zasáhla proti americkému technologickému gigantu Meta kvůli podezření z porušování antimonopolních pravidel v oblasti umělé inteligence. Brusel zaslal společnosti formální soupis námitek, v němž vyjadřuje předběžné obavy, že Meta brání konkurenčním AI chatbotům v přístupu k platformě WhatsApp. Podle komise jde o jednání, které vylučuje asistenty třetích stran z interakce s uživateli, což poškozuje tržní prostředí.

včera

Vzdor a diplomacie: Vyhlídky pro budoucnost Ukrajiny - MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA se bouří proti závěrům MSC: Nechceme rozbít NATO ani podkopat světové uspořádání. Pak zaútočily na EU

Americký velvyslanec při NATO Matthew Whitaker se ostře ohradil proti závěrům zprávy Mnichovské bezpečnostní konference (MSC), která varovala před zásadním posunem v uvažování americké administrativy. Editoři zprávy uvedli, že největší výzva pro liberální mezinárodní řád nyní přichází „zevnitř“, a to kvůli změně postupu USA vůči svým spojencům. Whitaker tato tvrzení rezolutně odmítl a prohlásil, že Spojené státy se nepokoušejí rozložit NATO ani podkopat současné světové uspořádání.

včera

Ilustrační foto

Olympiáda bez umělého sněhu? Kvůli globálnímu oteplování prakticky nemožné

Oteplující se klima a masivní využívání umělého sněhu mění podobu zimních olympijských her. V italských Dolomitech se v těchto dnech připravují sněžná děla, která mají vyprodukovat 50 000 metrů krychlových technického sněhu. Cílem je zajistit perfektní podmínky pro lyžařské a snowboardové disciplíny nadcházejících her v roce 2026. Přestože Cortina d'Ampezzo leží ve výšce 1 816 metrů a má přirozených srážek dostatek, organizátoři potvrzují, že umělý sníh bude tvořit 85 % povrchu tratí.

včera

Ministryně financí Alena Schillerová

Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně

Vláda Andreje Babiše rozhodla o zrušení Národní ekonomické rady vlády (NERV), která v uplynulém období poskytovala odborná doporučení například v oblasti důchodové reformy nebo úpravy veřejných financí. Ministryně financí Alena Schillerová tento krok odůvodnila tím, že rada byla zřízena pro potřeby předchozího kabinetu a současná vláda již využívá široké spektrum vlastních expertů na úrovni poradců premiéra i jednotlivých ministerstev.  

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi

Nové dokumenty zveřejněné americkým ministerstvem spravedlnosti odhalují dosud neznámé podrobnosti o snahách finančníka Jeffreyho Epsteina proniknout do nejvyšších pater ruské politiky. Epstein se pokoušel navázat kontakt přímo s prezidentem Vladimirem Putinem a pravidelně se setkával s významnými ruskými diplomaty. Tyto materiály vyvolávají vlnu spekulací o tom, zda aktivity tohoto odsouzeného pedofila nebyly koordinovány ruskými zpravodajskými službami.

včera

Očkování, ilustrační foto

„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany

Vysoký představitel amerického veřejného zdravotnictví vyzval Američany k očkování proti spalničkám v době, kdy se nákaza šíří v několika státech. Existují vážné obavy, že by Spojené státy mohly přijít o svůj status země, kde byly spalničky oficiálně eliminovány. Doktor Mehmet Oz, kardiochirurg a současný administrátor Center pro zdravotní služby, v neděli veřejně podpořil očkování jako řešení současné krize.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Američtí sportovci na olympiádě kritizují dění v USA. Z Bílého domu přišla ostrá reakce

Americký prezident Donald Trump podrobil ostré kritice olympionika Huntera Hesse poté, co se tento akrobatický lyžař negativně vyjádřil k současné politické situaci ve Spojených státech. Hess na tiskové konferenci před zahájením her v Itálii prohlásil, že nošení národní vlajky neznamená automatický souhlas se vším, co se v jeho vlasti děje. Zdůraznil, že reprezentuje ty aspekty USA, které jsou v souladu s jeho morálními hodnotami.

včera

Donald Trump

Přežije Země Trumpa? Bílý dům se zmítá v chaosu jeho nálad, věří mu už jen třetina lidí

Současný americký prezident Donald Trump vykazuje stále větší míru nevyzpytatelnosti, čímž uvádí do napětí nejen domácí scénu, ale i celý svět. Zatímco úvodní měsíce jeho druhého funkčního období se nesly v duchu disciplinovaného plnění připravených plánů a exekutivních příkazů, nyní se zdá, že se prezident nechává ovládat svými osobními rozmary. Tato proměna z racionálního, byť kontroverzního lídra v politika, který jedná impulzivně a pod vlivem okamžitých nálad, vyvolává značné obavy.

včera

Jimmy Lai

Zemře za mřížemi? Jimmy Lai dostal 20 let vězení, svět vyzývá k jeho propuštění

Známý mediální magnát a zastánce demokracie v Hongkongu Jimmy Lai byl odsouzen k dvaceti letům vězení za trestné činy proti národní bezpečnosti. Jeho dcera Claire Lai označila tento verdikt za srdceryvně krutý, zejména s ohledem na zhoršující se zdravotní stav jejího osmasedmdesátiletého otce. Podle jejích slov hrozí, že pokud bude trest vykonán, její otec zemře za mřížemi jako mučedník. Syn Sebastien Lai doplnil, že se jedná o drakonické a zničující rozhodnutí.

včera

Předpověď počasí na týden. Po oteplování přijde zvrat

V Česku se bude během probíhajícího únorového týdne oteplovat. Teploty mohou vyšplhat až na 11 stupňů nad nulou, než o nadcházejícím víkendu dojde k ochlazení. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy