Nižší odvody pro pracující rodiče tak, aby víc peněz zůstalo v rodinách vychovávající nové daňové poplatníky, zkrácené úvazky bez dopadů na snížení důchodů či zvýhodnění matek při odchodu do penze navrhnou opoziční lidovci v diskusi o změně důchodového systému. Dvě novely vloží do konce příštího týdne do sněmovní legislativní knihovny, aby se k nim posléze musela vyjádřit i vláda ANO a ČSSD. Zástupci KDU-ČSL to řekli na dnešním setkání s novináři.
"Jde o reakci na neakceschopnost (nově vzniklé) důchodové komise," řekl k iniciativě novinářům poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Poznamenal, že pokud není shoda na zásadní změně systému, parametrické úpravy jsou nutné. Lidovecké návrhy přitom mají posílit roli rodiny, a to ve všech fázích lidského života.
Část návrhů podle členky komise a senátorky KDU-ČSL Šárky Jelínkové koresponduje s návrhy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Jde o jednorázové navýšení důchodů matek o 500 korun za každé vychované dítě a zvýhodnění rodičů při odchodu do důchodu za každé dítě o rok dříve.
Dále lidovci navrhnou umožnit oběma rodičům zkrácené úvazky nebo méně časově náročné zaměstnání bez dopadu na výši důchodu. Oba rodiče by mohli vyloučit při výpočtu penze svůj příjem až do deseti let věku dítěte. Nyní může možnost využít jen jeden rodič, a to do věku čtyř let nejmladšího dítěte. Studentům vysokých škol by se pak podle KDU-ČSL měla doba studie započítávat do důchodu. Ve hře by podle KDU-ČSL měla být také úprava vdoveckých důchodů tak, aby pomohly při nenadálých událostech konsolidovat situaci v rodinách ovdovělých.
V zahrnutí prorodinných opatření do změn v důchodovém systému vidí lidovci cestu, jak se dá zvednout porodnost a snížit riziko nedostatku poplatníků v průběžném důchodovém systému. Úlevy rodičům pak podle místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky nebudou znamenat podporu těch, kteří nepracují a živí se z příspěvků státu na děti, protože na výplaty důchodu vzniká nárok po 30 letech práce.
Nová důchodová komise se poprvé sešla v únoru. Věnovat by se do konce volebního období měla řešení nižších penzí žen, možnosti dřívějšího důchodu pro lidi v náročných profesích, příjmům systému a nastavení vdovských a vdoveckých penzí. Opoziční politici i někteří ekonomové zadání kritizovali. Podle nich by se tým měl zabývat hlavně udržitelností systému do budoucna a poměrem důchodu ke mzdě.
Související
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
KDU - ČSL , důchody , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , rodina
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
před 1 hodinou
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
před 1 hodinou
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
před 3 hodinami
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
Víkendové počasí přinese větrné dny, kdy se zpočátku setkáme s deštěm, ale v průběhu času bude oblačnosti ubývat.
Zdroj: Libor Novák