Poslanecká sněmovna i Senát by měly mít v rozpočtu na příští rok více peněz. Sněmovna by měla dostat přidáno zhruba 27 milionů a Senát 23 milionů korun. Kancelář prezidenta by měla mít zhruba stejně peněz, jako má letos. Návrhy rozpočtů těchto kapitol dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor.
Kapitoly prezidentské kanceláře a Parlamentu patří mezi rozpočtové kapitoly, jejichž návrh schvaluje sněmovní rozpočtový výbor a vláda pak tento návrh zapracuje do celkového návrhu státního rozpočtu. Stejně tak rozhoduje výbor například o rozpočtu ombudsmana, Ústavního soudu nebo Nejvyššího kontrolního úřadu.
Prezidentská kancelář by měla mít celkové výdaje téměř 405 milionů korun, proti letošnímu schválenému rozpočtu je to pokles asi o 630.000 korun. Samotná prezidentská kancelář by měla mít na běžné výdaje 131 milionů korun. Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány by měly dostat na provoz 222 milionů.
Lesní správa Lány by měla dostat na investice téměř 52 milionů korun, což je meziroční zvýšení o téměř 42 milionů. To vyvolalo dotaz pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, který poukazoval na to, že některé zakázky v lánské oboře vyšetřuje policie, a divil se, že v předloženém materiálu není žádná informace o tom, na co má být navýšení použito. Podle zástupce prezidentského kancléře Petra Mužáka odpovídá navýšení tomu, že kancelář dlouhodobě upřednostňovala investice v areálu Pražského hradu a na objektech v Lánech vznikl deficit. Detailní rozpracování přesunů peněz na jednotlivé objekty se podle něj ještě dopracuje.
Ředitelka ekonomického a personálního odboru kanceláře Zdeňka Benešová poslancům řekla, že lesní správa plánuje investovat například do meliorací, revitalizace vodních nádrží nebo rekonstrukce provozních a správních objektů. Také je podle ní potřeba například pořídit nová terénní vozidla nebo opravit plot obory. Ferjenčík přesto se svým stranickým kolegou Tomášem Martínkem při hlasování návrh rozpočtu prezidentské kanceláře nepodpořili.
Poslanecká sněmovna má mít podle návrhu v příštím roce 1,36 miliardy korun, což je proti letošnímu schválenému rozpočtu o 26,6 milionu korun víc. Za nárůstem stojí vyšší výdaje na platy a náhrady poslanců. Naproti tomu běžné výdaje by měly téměř o pět milionů korun klesnout. "Hodláme pokračovat ve snižování běžných výdajů," řekl poslancům sněmovní kancléř Jan Morávek. Sněmovna by měla i nadále zaměstnávat 360 lidí a na jejich platy má být vyčleněno 211 milionů korun.
Senát by měl mít na výdaje 628,7 milionu korun a meziročně by si měl polepšit o zhruba 23 milionů. Také za tímto nárůstem stojí z části vyšší výdaje na platy a náhrady senátorů i na platy jejich asistentů. Příští rok je pro Senát volebním rokem, kdy se bude opět volit ve třetině senátních volebních obvodů. Peníze na odchodné senátorů však v návrhu rozpočtu nejsou, protože Senát by je měl vzít z úspor z předchozích let.
Související
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
Poslanecká sněmovna , Senát ČR , prezidentská kancelář
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák