Praha - V rámci státní návštěvy prezidenta Italské republiky Giorgia Napolitano, který do Česka zavítal již v úterý v podvečer, se ve středu v dopoledních hodinách uskuteční bilaterální schůzka s prezidentem Václavem Klausem. Pro agenturu Mediafax to uvedl mluvčí Hradu Radim Ochvat.
Italský prezident Giorgio Napolitano přijal pozvání české hlavy státu a do Česka dorazil na několikadenní návštěvu.
Kromě oficiálních jednání se italský prezident ve středu může těšit i na setkání s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS). Následně se přesune do Lichtenštejnského paláce, kde ho od 17.30 přijme i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) a předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).
Na počest návštěvy prezidenta Napolitana pořádá od 20.00 prezident Klaus ve Španělském sále pražského Hradu slavnostní večeři.
Ve čtvrtek v dopoledních hodinách ho ve Strakově akademii přivítá i premiér Petr Nečas (ODS). Po setkání s českým předsedou vlády navštíví i Národní památník na Vítkově.
V odpoledních hodinách se společně s českým prezidentem zúčastní ceremoniálu otevření Nové haly Hlavního nádraží v Praze a čtvrteční program završí návštěvou slavnostního koncertu v pražském Obecním domě.
Čtvrteční koncert orchestru "Filarmonica Della Scala in Prague" se koná při příležitosti oslav 150. výročí sjednocení Itálie.
Zpět do vlasti se Giorgio Napolitano vrátí v pátek 15. dubna.
Pětaosmdesátiletý Napolitano vstoupil v polovině 40. let do Italské komunistické strany, za kterou v roce 1953 získal poslanecký mandát. Po zániku strany v roce 1991 přešel Napolitano do strany Demokratická levice, v roce 1996 zastával post ministra vnitra a v říjnu 2004 byl jmenován doživotním senátorem.V květnu 2006 byl jako kandidát středolevé koalice zvolen italským prezidentem.
Funkční období mu skončí v roce 2013, kdy budou nové volby.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Aktuálně se děje
včera
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
včera
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
včera
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
včera
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
včera
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
včera
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
včera
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
včera
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
včera
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
včera
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
včera
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
včera
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
7. května 2026 22:01
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
7. května 2026 21:22
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
7. května 2026 20:41
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
7. května 2026 20:18
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
7. května 2026 19:37
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
7. května 2026 18:55
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
7. května 2026 18:13
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
7. května 2026 17:29
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
Výskyt bouřek v Česku není zcela vyloučen ani dnes, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí se tentokrát týká vyšších poloh na severu Čech, večer hrozí bouřky na východě země.
Zdroj: Jan Hrabě