Praha - Schůze Poslanecké sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě by se mohla konat v úterý po Velikonocích. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekla předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.
"Na stejné úterý připadá i řádná schůze sněmovny, takže by se hlasování o nedůvěře mohlo konat v tento den. Jestli po řádné schůzi nebo před ní, to v tuto chvíli netuším," řekla Němcová.
Hlasování o nedůvěře vládě se chystá vyvolat ČSSD, v pondělí předá její poslanecký klub Němcové žádost o svolání schůze s tímto jediným bodem. "Vláda již nemá žádný morální kredit a nemůže tak provádět reformy. Jako jediné řešení vidí sociální demokracie v případě úspěšného svržení vlády předčasné volby," sdělil v sobotu předseda strany Sobotka.
Přiznal také, že rozeslal poslancům své strany SMS zprávu, v níž jim doporučuje nejezdit v příštích dnech na zahraniční služební cesty a zakazuje párování vládních poslanců při hlasování o nedůvěře vládě.
Pokud by vláda opravdu padla, pak by Sobotka chtěl, aby zemi spravoval Nečasův kabinet v demisi nebo úřednická vláda. "Takový kabinet by pak připravil rozpočet a spravoval zemi. Mezitím bychom k předčasným volbám dospěli k tomu, že by se sama rozpustila sněmovna. To je po aktuální změně ústavy možné," řekl Sobotka.
Podobný scénář si umí představit i KSČM. Naopak Věci veřejné možnost předčasných voleb odmítají v případě, že by pomohly komunistům dostat se do vlády. "To je jasný důvod pro to, aby předčasné volby nebyly. Ráda bych vyzvala všechny rozumné lidi v současných vládních i parlamentních stranách, aby se dokázali dohodnout na fungování země," řekla šéfka poslanců za VV Karolina Peake.
Předčasné volby jako řešení krize pak rázně odmítla Němcová. "Předčasné volby by tuto zemi potopily a poškodily. Nehodlám hrát s touto republikou hazard s nejistým výsledkem. Věřím tomu, že se umíme dohodnout," řekla šéfka sněmovny.
Související
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
Pavel či Němcová. Policie uzavřela případ důchodce, který vyhrožoval politikům
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruský soud vyhodil z voleb stranu bojující proti válce na Ukrajině
před 2 hodinami
Proč Islanďané odmítli vstup do EU? Na vině jsou ryby i mladí
před 3 hodinami
Hrdina povodní v Nepálu: Ředitel zachránil život 900 studentů
před 4 hodinami
U pobřeží Kypru se převrátila loď s 267 lidmi na palubě, počet mrtvých narůstá
před 6 hodinami
Babiš rovná vztahy s Hradem. Obnoví schůzky s Pavlem
před 7 hodinami
ČT představila novou nedělní debatu. Řešil se propad preferencí ANO i neefektivní zadlužování Česka
před 8 hodinami
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
před 9 hodinami
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 9 hodinami
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 10 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 11 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 13 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 14 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 15 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
Britské královské námořnictvo absolvovalo intenzivní třídenní operaci, během níž detailně sledovalo pohyb čtyř ruských plavidel v britských vodách. Mimořádný zásah trval celkem 72 hodin a britské složky využívaly k neustálému monitorování trasy ze Severního moře do Lamanšského průlivu pokročilé radarové systémy.
Zdroj: Libor Novák