Bezpečnostní rada státu (BRS) na dnešním zasedání projednala zajištění obrany České republiky v loňském roce. Zabývala se také bezpečnostní situací v České republice, Evropské unii i Severoatlantické alianci. Stejně jako na posledním zasedání BRS koncem května se rada zabývala otázkou kybernetické bezpečnosti. Pokračovala v projednávání materiálu, který se týká zajištění kyberbezpečnosti na jednotlivých ministerstvech a jejího financování.
Přehled nákladů na základě průzkumu v institucích vypracoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Otázka kybernetické bezpečnosti se v posledních měsících řešila především v souvislosti s loňským varováním NÚKIB před technologiemi čínských společností Huawei a ZTE. Úřad je označil za bezpečnostní riziko.
Ministerstva a další instituce proto musely aktualizovat analýzu rizik. V červnu NÚKIB zveřejnil průzkum, podle kterého vzaly ministerstva, úřady i firmy varování vážně a přijímají opatření ke snížení rizik.
BRS dnes také projednala zprávu o zajišťování obrany státu v roce 2018, která slouží k plánování obrany České republiky. Zabývala se i zprávou o migraci a integraci cizinců v České republice v loňském roce. Materiál obsahuje také základní analýzu migračních trendů. Ministerstvo vnitra již dříve uvedlo, že situace v oblasti migrace je v České republice dlouhodobě stabilní.
V roce 2018 požádalo v Česku o mezinárodní ochranu celkem 1702 cizinců, což bylo o 251 žadatelů více než v roce 2017. Při nelegální tranzitní migraci bylo na českém území zadrženo 191 osob. Do Evropy v současné době nejvíce migranti přicházejí přes Středozemní moře do Španělska.
Členové BRS probrali i bezpečnostní situaci v NATO, Evropské unii a České republice. Na vědomí Bezpečnostní rada státu vzala zprávu o vnitřní bezpečnosti a veřejném pořádku na českém území v roce 2018 ve srovnání s předchozím rokem.
Bezpečnostní rada státu se zabývala analýzou stavu bezpečnosti v České republice i zajištěním obrany státu v roce 2018 → https://t.co/w0iqWVCNMc
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 15. července 2019
"Poskytuje souhrnné informace o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku, podává přehled o vývoji, struktuře a dynamice kriminality, jejích pachatelích a obětech a informuje o aktivitách exekutivy v oblasti vnitřní bezpečnosti," uvedl úřad vlády.
Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou v současné době premiér a ministři vnitra, obrany, zahraničí, financí, zemědělství, průmyslu, dopravy a zdravotnictví.
Související
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
Babiš svolává Bezpečnostní radu státu. Stupeň ohrožení terorismem se může zvýšit
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
před 1 hodinou
Trump označuje globální oteplování za podvod. Američané mu to ale vůbec nevěří
před 1 hodinou
36 hodin po ničivém zemětřesení v Kolumbii záchranáři stále nachází živé
před 2 hodinami
Vance potají jednal se Zelenským. Požaduje, aby se Ukrajina vyhnula útokům na klíčovou trasu pro vývoz ropy
před 3 hodinami
MAPA: Kde pozorovat zatmění Slunce? Najděte si místo přímo ve vašem okolí
před 4 hodinami
Zatmění Slunce nás v příštích letech čeká ještě několikrát. Z Česka jej opět uvidíme už za rok
před 5 hodinami
Zatmění Slunce vám může poškodit oči i zničit mobil. Jak jej sledovat a fotit bez speciálních brýlí?
před 6 hodinami
Počasí se zde zhoršuje dvakrát rychleji než kdekoliv jinde. Proč se Evropa otepluje nejrychleji na světě?
před 6 hodinami
Zákaz sociálních sítí nefunguje. Většina mladých jej už obešla
před 7 hodinami
Zelenskyj: Ukrajina předala USA konkrétní návrhy na ukončení války
před 8 hodinami
Trump potvrdil, že ze summitu NATO odjel v kontejneru na jídlo. Rubio a Bessent zůstali v ohroženém letadle
před 9 hodinami
Počasí dnes bude na pozorování zatmění Slunce a Perseid ideální
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
Americký prezident Donald Trump opustil minulý měsíc summit NATO v Turecku za zcela mimořádných bezpečnostních opatření. Jak odhalil deník The Washington Post, šéf Bílého domu byl kvůli bezprostřední hrozbě atentátu ze strany Íránu tajně přemístěn do jiného vojenského letadla. Celá operace proběhla v utajení a využívala propracovaný zastírací manévr, který měl přesvědčit okolí i veřejnost, že prezident cestuje na palubě svého obvyklého speciálu.
Zdroj: Libor Novák