"Není důvod rozbíjet vládu." Ministři ANO věří v pokračování koalice s ČSSD

Ministr životního prostředí a místopředseda hnutí ANO Richard Brabec si myslí, že menšinová vláda ČSSD a ANO bude pokračovat v současném složení. Sociální demokracie podle něj v kabinetu prosadila mnoho věcí ze svého volebního programu. Brabec věří tomu, že to ČSSD zohlední při dnešním jednání svého předsednictva, které rozhoduje, zda sociální demokracie bude v koalici pokračovat. Brabec to řekl novinářům před dnešním jednáním kabinetu. Také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) považuje současnou vládní koalici za nejlepší variantu. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) má vláda velmi dobré výsledky.

Brabec se domnívá, že není důvod, aby sociální demokracie z vlády odešla. "Kolegové prosadili spoustu ze svého volebního programu zatím v této vládě a věřím, že i tohle nějakým způsobem vezmou v úvahu. Ale je to už opravdu na nich. Myslím, že nebudeme ani přemlouvat, ani rozmlouvat. Myslím, že členové předsednictva s nějakým stanoviskem už přijedou," řekl Brabec.

Podle Vojtěcha je zachování nynější koalice nejlepší variantou pro udržení stability země. "Myslím, že nikdo nechce nestabilitu. Tato vláda v konečném důsledku funguje, nevidím důvod, proč ji nějak zásadně rozbíjet. Můj osobní názor a moje přání je, aby vláda pokračovala tak, jak v současné době funguje," řekl novinářům.

"Domnívám se, že vláda má velmi dobré výsledky, ať už v oblasti ekonomiky, vědy, sociálního zabezpečení. Když se podíváme na to, co jsme slíbili a co se naplňuje, jsem přesvědčen, že jak ANO, tak ČSSD si dokázaly uhrát velmi dobré výsledky, velmi dobré body," řekl Havlíček na tiskové konferenci po jednání vlády. Podle něj to tak vnímá i většina obyvatel. Lidé posuzují vládu spíše podle výsledků, než podle jmen, míní. Také podle ministra průmyslu by tedy vláda měla pokračovat.

Na dnešní schůzi vlády nahradili ministry ČSSD náměstci. Jednání kabinetu totiž začalo ve 14:00 a předsednictvo sociální demokracie zasedlo už o hodinu později. "Jsem si jist, že klíčová jednání, tedy mezi předsedy koaličních stran, probíhají celou dobu. Myslím si, že proběhly nějaké hovory, možná telefonáty během víkendu, ale to nevím. Možná i během dnešního dne," poznamenal Brabec. Podle Vojtěcha je poměrně běžné, že ministry zastoupí náměstci, například při zahraničních cestách členů vlády. Činnost kabinetu to podle ministra zdravotnictví nenabourává.

Setrvání ve vládě podmiňuje ČSSD tím, že v čele ministerstva kultury nahradí Antonína Staňka (ČSSD) místopředseda strany Michal Šmarda. Prezident Miloš Zeman na páteční schůzce s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem a Staňkem uvedl, že je připraven k 31. červenci ministra kultury odvolat. Ohledně nominace jeho nástupce chce počkat na rozhodnutí předsednictva, neslíbil ale, že ho bude respektovat.

Vojtěch připustil, že to, že se výměna ministra kultury protahuje, není ideální. Koná se podle něj ale celá řada jednání a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) záleží na tom, aby se situace vyřešila. To, že Zeman zmínil konkrétní termín odvolání Staňka, považuje Vojtěch za posun.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) Vláda ČR Adam Vojtěch (ANO) Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) Michal Šmarda

Aktuálně se děje

včera

včera

Tomáš Plekanec

Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno

Než se stihl s námi všemi rozloučit rok 2025, stihli naopak hned dva extraligové kluby sáhnout ke změnám na lavičkách. Zatímco jedna z nich byla nečekaná, o druhé už se spekulovalo delší dobu. Ta nečekaná přišla z Třince, který v době, kdy moravskoslezský celek atakuje nejvyšší příčky extraligové tabulky, opouští úspěšný stratég Zdeněk Moták. Druhá změna je z kategorie očekávaných, neboť se jedná o konec Davida Čermáka na lavičce Kladna. To se už delší dobu trápí a neustále se tak předposlednímu celku ztenčuje náskok před posledním Litvínovem.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

včera

včera

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

včera

včera

31. prosince 2025 21:43

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

31. prosince 2025 20:27

31. prosince 2025 19:16

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

31. prosince 2025 17:21

Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách

Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy