Praha - Sociální demokraté podali předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) žádost o svolání další mimořádné schůze ke kauze společnosti ProMoPro a ministra obrany Alexandra Vondry (ODS). Ve čtvrtek o tom informoval předseda strany Bohuslav Sobotka.
"O svolání mimořádné schůze ke kauze ProMoPro jsme požádali ve středu odpoledne. Ministr financí Kalousek by měl informovat o všech zjištěních, ke kterým v této věci došel," vysvětlil hlavní důvod pro svolání mimořádné schůze Sobotka.
ČSSD chtěla kauzu společnosti ProMoPro a ministra obrany Vondry řešit již dříve, sněmovna však nepřijala program mimořádné schůze. To by se ale tentokrát mělo změnit.
"Vycházíme z veřejných prohlášení TOP 09 a Věcí veřejných, která směřovala k nepřímé podpoře této schůze. Bude ale záležet na tom, jak se ke svým stanoviskům tyto strany postaví," prohlásil Sobotka.
Především TOP 09, která sama požadovala Vondrovo odstoupení, totiž dříve avizovala, že se zřejmě nezúčastní hlasování o programu mimořádné schůze, čímž sníží potřebné kvorum a projednání kauzy tak umožní.
V kauze ProMoPro se jedná o předražené zakázky, které společnost získala bez výběrového řízení během českého předsednictví Evropské unii. Některé informace naznačují, že někdejší ministr pro evropské záležitosti Vondra musel o kontroverzní zakázce vědět. Celou věc vyšetřuje policie.
Ministerstvo financí zpochybnilo vyplacení asi 240 milionů korun z celkových 525 milionů korun, které firma ProMoPro od Úřadu vlády získala. Z toho asi 135 milionů korun skončilo v Rakousku na účtu firmy Deeside Service Solutions, dalších 44,8 milionu korun na soukromých účtech majitelů společnosti ProMoPro, manželů Veselých, a 61 milionů byl předloňský zisk ProMoPro.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
včera
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
včera
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
včera
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
včera
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
včera
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
včera
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
včera
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
včera
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
včera
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
včera
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
Nastávající víkend přinese do Česka oblačnost, místy přeháňky a citelné ochlazení, přičemž nejteplejším regionem zůstane jižní Morava. Zatímco v sobotu musíme počítat s ojedinělými bouřkami a srážkami s úhrny až 15 milimetrů, v neděli sice teploty klesnou ještě o něco níže, ale obloha se částečně vyjasní a přeháňky se objeví již jen výjimečně.
Zdroj: Libor Novák