Praha - Poslanecká sněmovna byla v uplynulém týdnu třikrát svědkem toho, jak vládní koalice díky své většině prohlasovala zákony, kterým sama ani nerozumí. V pátek to řekl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc a dodal, že přitom vláda před volbami slibovala pravý opak.
"Prvním bodem, u něhož koalice využila své většiny k rychlému prohlasování zákona, byla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou sněmovně vrátil Senát," uvedl Tejc. "Požádal jsem legislativce i senátory o ujištění, že bude nadále možné udělovat trestné body řidičům i pod 0,3 promile alkoholu v krvi. Oni mě sice ujistili, ale následně se ukázalo, že to tak není," doplnil.Druhou podobně přijatou normou byl podle Jeronýma Tejce vládní návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění a třetím v pátek přijatá novela energetického zákona, k níž poslanci načetli přes 230 pozměňovacích návrhů."Dokonce i poslanec ODS Boris Šťastný přiznal, že neví, o čem bude hlasovat. Požadovali jsme pouze odložení do úterka, aby si všichni byli svým hlasováním jistí. Koalice nás ovšem nevyslyšela," pokračoval Tejc.Podle něj existují rozpory mezi předvolebními sliby vládních stran a jejich současným chováním. "Vláda před volbami avizovala, že bude méně legislativních zmetků. Chová se ale zcela opačně. Důsledky možná zjistíme až po letech a je možné, že nám budou hrozit například arbitráže," uzavřel místopředseda poslaneckého klubu ČSSD.
14. května 2026 13:21
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko vyhrálo svůj první zápas proti Dánsku 4:1
včera
Zelenskyj: Rozvědka zajistila dokumenty, podle kterých Rusko plánuje útok na prezidentskou kancelář
včera
Majitelé amerických hotelů jsou v rozpacích. Před mistrovstvím světa ve fotbale zůstávají poloprázdné
včera
MS v hokeji: Finové si na úvod poradili s Němci, Kanada ve šlágru se Švédskem zopakovala rok starou výhru
včera
Si Ťin-pching poletí za Trumpem do USA
včera
Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran
včera
Žádná dohoda o AI, Íránu či Tchaj-wanu. Co tedy Trump v Číně vyjednal?
včera
Desítky mrtvých, stovky nakažených. V Kongu vypukla epidemie eboly, CDC se obává dalšího šíření
včera
Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko
včera
Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu
včera
Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu
včera
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
včera
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
včera
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
včera
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
včera
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
včera
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
včera
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
včera
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
Nejpozději v září se očekává nástup obávaného El Niña, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Modely se podle odborníků shodují, že celá fáze bude velmi výrazná. Meteorologové naznačili, co můžeme očekávat v Evropě.
Zdroj: Jan Hrabě