Praha - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) obdržela krátce po páteční 14. hodině žádost protikorupční policie o vydání poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky v souvislosti s nedávnou úplatkářskou aférou. Novináře o tom informovala šéfka sněmovny na mimořádné tiskové konferenci.
Policie žádost o vyslovení souhlasu sněmovny s vydáním obou poslanců předala ve 14.05 do dopisového oddělení sekretariátu Němcové, která ji vzápětí převzala. Šéfka dolní komory už také popsala, co s žádostí policie bude."Předám tuto žádost předsedovi mandátního a imunitního výboru Poslanecké sněmovny, který rozhodne, kdy svolá jednání tohoto výboru. Poté, co mandátní a imunitní výbor žádost policie projedná a podá zprávu o výsledku svých zjištění, s návrhem předáme toto usnesení Poslanecké sněmovně," popsala Němcová.O vydání Bárty žádá policie pro podplácení, kterého se měl dopustit 29. března předáním půl milionu korun své bývalé stranické kolegyni Kristýně Kočí v restauraci Austria na Smíchově, u které si tak měl zajistit loajalitu, četla Němcová z policejní žádosti. Policie žádá o vydání Bárty také kvůli přečinu podplácení a Škárky, který měl úplatek přijmout.Přestože má žádost protikorupční policie devět stran a Němcová ji ještě celou neměla čas přečíst, už ví, jak se při hlasování zachová. "Budu hlasovat o vydání v obou případech," prohlásila.Nejbližší termín, kdy budou poslanci jednat o vydání svých dvou kolegů, je podle předsedkyně dolní komory 12. července, to začne nejbližší schůze sněmovny. Ten ale nevidí Němcová jako reálný. Spíše se přiklání k datu na konci srpna, kdy sněmovna rovněž zasednout.
Protikorupční policie v pátek požádala sněmovnu o souhlas s trestním stíháním poslanců Bárty a Škárky v tzv. kauze Bártových obálek. Případ se týká peněz, kterými měl letos na jaře faktický šéf Věcí veřejných Vít Bárta uplatit dva své tehdejší kolegy, šéfku poslaneckého klubu VV Kristýnu Kočí a rebelujícího poslance VV Škárku.
Související
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
Pavel či Němcová. Policie uzavřela případ důchodce, který vyhrožoval politikům
Miroslava Němcová , Věci veřejné
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 1 hodinou
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 2 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 3 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 4 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
Cena ropy Brent během středy překonala hranici 126 dolarů za barel, což představuje nejvyšší hodnotu od roku 2022. Tento prudký nárůst o více než 13 % během jediného dne následuje po varování Donalda Trumpa, že americká blokáda íránských přístavů může trvat i několik měsíců. Trhy reagují na patovou situaci, kdy mírové rozhovory stagnují a Írán v odvetě drží Hormuzský průliv téměř uzavřený pro ropné tankery.
Zdroj: Libor Novák