Praha - Slyšet od členů a politiků ČSSD kritiku na svou adresu už je skoro trapné, napsal v neděli expremiér Jiří Paroubek (ČSSD) na svůj blog. Levice se podle něj navíc vzdaluje od ideálů a postupně "modrá", vyčítá současnému vedení sociálních demokratů bývalý předseda strany.
Ve svém článku reagoval na sobotní rozhovor současného šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky pro MF Dnes. Paroubek na stránkách vasevec.cz kritizuje jak postoj vedení ČSSD ke své osobě, tak postupně se měnící program strany. "Je už skoro trapné slyšet od politiků stávající nejsilnější parlamentní strany - která má také všechny hejtmany a většinu v Senátu - kritiku na adresu toho, kdo se v době, kdy nikdo z nich neměl odvahu ČSSD zachránit od propasti, tohoto úkolu na rozdíl od nich se všemi riziky chopil," píše Paroubek. Přední politiky strany také vyzývá, aby přestali "parazitovat" a neustále se vůči bývalému předsedovi vymezovat. V článku s názvem Pravice hnědne, levice modrá Paroubek současnému předsedovi strany Sobotkovi vyčítá, že se strana odklání od programu, jenž jí zajistil vstup do sněmovny. A který prosazoval právě Paroubek jako tehdejší předseda. "Chtěl bych také Bohuslavu Sobotkovi připomenout, že jako můj první místopředseda a stínový ministr financí byl odpovědný za ekonomický program strany, který dnes alibisticky kritizuje," píše dále Paroubek. Svému nástupci navíc vyčítá také nedůslednou opoziční politiku i odklon od klasické levicové myšlenky sociálního státu jako politického cíle Vývoj politiky sociální demokracie prý Paroubka utvrzuje v obavách o vývoj české levice i samotné ČSSD.
"Nebude-li už ani ČSSD mít jiný cíl než vyrovnané rozpočty a bude-li stejně jako pravice hledat viníky na straně sociálně potřebných, seniorů či různě postižených, pak je má úvaha o straně, která bude naopak důsledně na principech sociálního státu, na principech reformního socialismu setrvávat, nejen správná, ale hlavně potřebná. Jak pro tuto zemi, tak především pro její budoucnost," uzavírá Paroubek. Média i politici už několik měsíců spekulují o možném odchodu Jiřího Paroubka z ČSSD, kterou jako její předseda vedl do loňských květnových voleb. Objevily se informace, že by mohl založit novou stranu stejně jako možnost, že by přešel do České strany národně socialistické (ČSNS 2005), kterou by v budoucnu vedl a přetvořil si ji "k obrazu svému".
Související
Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD
Aktuálně se děje
včera
Trump změnil názor. Licenci k výrobě raket systému Patriot Ukrajině neudělí
včera
Exšéf Mossadu: Izraelští špioni opakovaně pronikli do íránského jaderného zařízení ve Fordo
včera
Evropa se chystá na zatmění. Přímý pohled do Slunce vám zničí oči dřív, než to pocítíte, varují lékaři
včera
Trump se v Íránu spletl. Nové vedení jmenované Chámeneím prosazuje agresivní přístup
včera
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
včera
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
včera
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
včera
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
včera
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
včera
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
včera
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
včera
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
včera
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
včera
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
včera
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
včera
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
včera
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
včera
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
10. srpna 2026 22:02
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
10. srpna 2026 20:50
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
Francie se potýká s mimořádně závažnou krizí způsobenou vlnami veder a přetrvávajícím suchem. Podle oficiálních informací ministerstva pro ekologickou tranzici podléhá v současné době omezením spotřeby vody již téměř sedmdesát procent území státu. Nepříznivý vývoj počasí z posledních tří měsíců vytváří nebývalý tlak na veškeré vodní zdroje v zemi.
Zdroj: Libor Novák