Poslanci budou řešit Senátem zamítnuté zákony

Praha - Zákony vrácené či zamítnuté Senátem a prezidentem republiky má na programu svého úterního jednání Poslanecká sněmovna. Poslanci tak znovu rozhodnou například o tom, zda si obce budou moci samy regulovat hazard, o osudu reklamy na České televizi či o zřízení standardu a nadstandardu ve zdravotnictví.

Jako první bod sněmovnu čeká prezidentské veto k novele zákona o ochraně ovzduší, která má vyhnat automobily z center měst. Předloha zákona, která už sněmovnou jednou prošla, má snížit prachové částice v ovzduší."Novela má tři části. První zavádí limity pro polétavý prach, tzv. imisní limity. Ty by byly nově určovány pro konkrétní lokalitu. To by umožnilo lépe komunikovat s lokálními znečišťovateli," uvedla již při prvním čtení zákona poslankyně Kristýna Kočí. Předloha dále zavádí nízkoemisní zóny. Obce budou moci rozhodnout, zda do svých center zakážou vjezd automobilům bez nálepek, které ukazují, zda automobil škodí životnímu prostředí. "V době vyhlášení smogové situace by se mohlo jezdit po obchvatech měst zdarma," vysvětlila poslankyně s tím, že díky tomu by se automobily vyhnuly jízdě do center měst a jejich obyvatelům by se výrazně ulevilo. Dále se poslanci dostanou k Senátem zamítnuté novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Tu schválila dolní komora parlamentu již v červnu, v Senátu však narazila na odpor ze strany ČSSD.

Norma přináší například zvýšení poplatku za den hospitalizace v nemocnicích z 60 na 100 korun. Z úhrad zároveň vypadnou léky do 50 korun, medikamenty pod touto hranicí ceny si pacienti zaplatí sami. Naopak úsporu pro pacienty znamená změna regulačního poplatku za položku na receptu na poplatek za recept ve výši 30 korun.

Nejdůležitější změnou, kterou novela zákona přináší, je však zavedení takzvaného standardu a nadstandardu v českém zdravotnictví. Zatímco podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) jde o důležitý reformní krok, opozice za tímto opatřením vidí rozdělení pacientů na chudé a bohaté.

Následuje novela zákona řešící reklamu na České televizi, kterou poslancům vrátili senátoři s pozměňovacími návrhy. Ty jsou však podle Senátu pouze legislativně-technického rázu.

Ani po případném přijetí senátních pozměňovacích návrhů v Poslanecké sněmovně by se tak nemělo nic změnit na tom, že pokud novela projde celým legislativním procesem, na kanálu ČT 1 a ČT 24 reklama nebude. Zachová se pouze na kanálech ČT 2 a ČT 4. Výnosy z reklam na ČT 2 mají podle návrhu putovat do Státního fondu kultury, z peněz za reklamu na sportovním kanále ČT 4 by měla televize rozšiřovat sportovní přenosy a nakupovat nová televizní práva.

Sněmovna znovu rozhodne i o tom, zda si budou moci obce na svém území regulovat hazard samy. I zde senátoři podle svých slov pouze upravili některé technické chyby původního návrhu.

Nic se tak nemění na tom, že po případném přijetí normy budou obce moci regulovat hazard obecně závaznými vyhláškami. To jim dá možnost rozhodnout, na kterých místech se budou loterijní hry provozovat a na kterých nikoliv. Obce dokonce budou moci hazard na svém území zcela zakázat. Jednou z důležitých novinek, které změna zákona o loteriích přináší, je i možnost zakázat videoloterijní terminály. Přestože vládní loterijní novela Senátem neprošla a musí se jí znovu zabývat poslanci, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) pozměňovací návrh schválený senátory přivítal. "Já jsem ho doporučil. Ten návrh zkvalitňuje tu předlohu. Budu ho doporučovat ke schválení i Poslanecké sněmovně," sdělil ministr.Velmi diskutovanou změnu přináší i novela zákona o silničním provozu. Také tu poslancům vrací Senát s pozměňovacími návrhy. O vrácení novely rozhodli senátoři 22. července a do sněmovny ji poslali s návrhem na vypuštění ustanovení, které výrazně omezuje možnost využití institutu osoby blízké. Podle horní komory parlamentu nemůže majitel zajistit, aby osoba, která auto řídí, dodržovala předpisy. Legislativní změna odmítnutá Senátem totiž počítá s tím, že majitel vozidla zajistí, aby řidič, který vozidlo používá, dodržoval předpisy. V opačném případě mu hrozí až desetitisícová pokuta, body mu však zůstanou. Provozovatel nebude za přestupek zodpovědný pouze v případě, kdy prokáže, že vozidlo převádí na někoho jiného, nebo že mu bylo auto před spácháním přestupku odcizeno. Ministerstvo dopravy doufá, že změna přinese po letech konec praxe, kdy se řidiči při rychlé jízdě vymlouvali právě na osobu blízkou.Na poslance čeká také novela zákona o rodině, která posiluje institut střídavé péče. Soudy by nově měly rozhodnout o střídavé či společné péči rodičů o dítě téměř pokaždé, když o ni oba po rozvodu projeví zájem.Ve třetím čtení je na programu řádné schůze i novela trestního řádu. Ta by měla umožnit výslech utajovaných svědků za pomocí videokonferenčního zařízení, stejným způsobem by mohli vypovídat také obvinění, u kterých hrozí riziko, že svůj převoz k výslechu využijí k tomu, aby utekli. Novela se zároveň snaží zpřísnit sankce za korupční trestné činy nebo více využívat institutu domácího vězení. Podle vedení sněmovny zatím není jasné, zda se poslanci ihned po projednání řádné schůze budou zabývat schůzí mimořádnou, nebo si ji nechají až na středu. Na pořadu mimořádné schůze jsou důležité zákony z oblasti zdravotnictví, stejně jako důchodová reforma. Poslanci se v úterý sejdou ke svému jednání ve 14 hodin, ještě předtím dorazí na poslanecký klub TOP 09 ministr školství Josef Dobeš (VV), který bude referovat o situaci v rezortu.

Související

Poslanecká sněmovna

„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice

Atmosféra v Poslanecké sněmovně ve středu pořádně zhoustla, když se projednávání změn v odvodech pro živnostníky zvrhlo v ostrou osobní přestřelku. Hlavními aktéry se stali předseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD) a lidovecký poslanec Marian Jurečka. Bývalý ministr práce se do šéfa dolní komory opřel s nevídanou razancí a nešetřil výrazy jako „lhář“, „srab“ či „chudák“.

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti

Stačí drobná nepozornost, nešikovný pohyb v obchodě plném drahé elektroniky nebo zatoulaný míč vašeho potomka, který si najde cestu rovnou do okna sousedova luxusního vozu. Naštěstí existuje snadný způsob, jak se ochránit před astronomickými účty za způsobené škody, aniž byste museli sahat hluboko do vlastních těžce vydřených úspor. Jak poznáte výhodné pojištění odpovědnosti?

včera

včera

Policie ČR

Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý

Až osmnáct let za mřížemi hrozí cizinci obviněnému v případu pondělní vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Policie prozradila podrobnosti a popsala, jak k činu došlo. Ukázalo se, že útočník jednal pod vlivem alkoholu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii

V době, kdy chtěli mít čeští fotbalisté spíše klid na přípravu na čtvrteční veledůležitou baráž o postup na mistrovství světa, český fotbal od úterního rána řeší největší korupční kauzu v jeho historii. Jedná se o případ týkající se podvodných sázek, tzv. match fixingu, a jak upozornil samotný předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) David Trunda na mimořádné úterní tiskové konferenci, nikdo z podezřelých není v rámci této kauzy z vedení asociace, neboť ona sama byla iniciátorem tohoto vyšetřování. 

včera

včera

Donald Tusk

Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk

Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska vyhlásila otevřený boj proti drastickému zdražování pohonných hmot, které vyvolal válečný konflikt na Blízkém východě. Hlavním cílem ambiciózního vládního plánu je přinést polským řidičům úlevu ještě před nadcházejícími velikonočními svátky. Podle premiéra by se ceny na čerpacích stanicích mohly díky připravovaným opatřením snížit přibližně o 1,20 zlotého na litr.

včera

Nicolás Maduro je eskortován k soudu

Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu

Svržený venezuelský vůdce Nicolás Maduro se dnes vrací před federální soud v New Yorku, kde se pokusí přesvědčit soudce Alvina Hellersteina, aby zrušil jeho obžalobu z narkoterorismu. Madurova obhajoba tvrdí, že americká vláda nepřípustným způsobem zasahuje do jeho práv na spravedlivý proces. Celý případ je sledován jako jeden z nejneobvyklejších v historii americké justice, a to jak kvůli způsobu dopadení obžalovaného, tak kvůli jeho statusu.

včera

Alexandr Lukašenko

Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsali ve čtvrtek v Pchjongjangu smlouvu o „přátelství a spolupráci“. Stalo se tak během historicky první návštěvy běloruského státníka v Severní Koreji, která byla provázena okázalými ceremoniemi, dělostřeleckými salvami a přehlídkou pochodujících vojáků na náměstí Kim Ir-sena před jásajícími davy.

včera

Alireza Tangsiri

Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu

Izraelský ministr obrany Israel Katz ve čtvrtek oznámil, že se Izraelským obranným silám (IDF) podařilo během cílené a vysoce přesné operace zlikvidovat klíčovou postavu íránského režimu. Obětí útoku se stal velitel námořnictva Islámských revolučních gard (IRGC) Alireza Tangsiri. Spolu s ním měli při nočním úderu zahynout i další vysoce postavení představitelé námořního velení, což představuje zásadní ránu pro íránskou vojenskou strukturu.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO

Americký prezident Donald Trump opět rozvířil vody mezinárodní diplomacie svým nekompromisním vystoupením na sociální síti Truth Social. Ve svém příspěvku psaném velkými písmeny ostře zaútočil na spojence z NATO a obvinil je, že ohledně pomoci Spojeným státům v probíhajícím vojenském tažení proti Íránu „absolutně nic neudělali“. Podle Trumpa jsou členské státy aliance v tomto konfliktu zcela nečinné, přestože íránský režim označuje za hrozbu pro celý svět.

včera

AfD (Alternativa pro Německo)

AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa

Vedení německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) začalo v tichosti brzdit své donedávna velmi vřelé vztahy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlavním důvodem je klesající popularita šéfa Bílého domu v Německu, kterou způsobila především válka v Íránu. Zatímco řadoví členové strany nadále udržují kontakty s hnutím MAGA, špičky AfD se obávají, že přílišná blízkost k Washingtonu se před klíčovými volbami stává politickou přítěží.

včera

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky

Cesta k ukončení válečného konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem naráží na zásadní překážky, které plynou z diametrálně odlišných požadavků obou stran. Přestože administrativa prezidenta Donalda Trumpa dává veřejně najevo optimismus a mluví o probíhajících jednáních, evropští spojenci i státy v Perském zálivu vyjadřují rostoucí obavy z nedostatku skutečného pokroku. Propast mezi tím, co Washington žádá a co je Teherán ochoten nabídnout, zůstává hluboká a návrat k jednacímu stolu doprovází řada nejistot.

včera

Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami

Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy