Nový Bor - Romové v České republice chystají založit novou politickou stranu a připravují velké demonstrace. Na jednání v Novém Boru se na tom v neděli shodla většina romských autorit České republiky.
Nedělní bouřlivá schůzka Česko-romského občanského sdružení byla reakcí na letošní události. Sešli se na ni Romové z Liberecka, Ústecka, Karlovarska i Ostravska. „Devadesát pět procent občanů majoritní společnosti nás nechce za souseda. Jdou demonstrovat do ulic a křičí: Cikáni do plynu a cikáni do práce. Hanobí naší romskou národnost. Starostové, učitelé se k nim přidávají,“ zaznělo mimo jiné na jednání romských špiček.
„Já říkám, komu se máme přizpůsobit? Jako například panu Kocourkovi, Grossovi, Krejčířovi, Řebíčkovi, Pitrovi, Kadlecovi, Vondrovi? My jsme nerozkradli Českou republiku,“ prohlásil předseda Romské hospodářské rady Miroslav Tancoš. Romové chtějí zrušit Radu pro romské záležitosti, Agenturu pro romské začleňování a zrušit romské koordinátory. Podle nich neodvádějí dobrou práci. Z evropských dotací, které oficiální instituce čerpají, podle Miroslava Tancoše Romové nic nemají. „To, že si z toho někdo udělal etnobyznys, s tím souhlasím,“ uvedl Tancoš. Své požadavky Romové sepsali do společné rezoluce, kterou chtějí předat vládě.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se chce nejdříve s rezolucí seznámit. "Bohužel jsem zatím neměla tu možnost. Ale podobné požadavky úplně nechápu. Nerozumím tomu, proč zrušit úplně všechno, co je tady pro to, aby Romům pomáhalo. Co tedy chtějí místo toho?" reagovala Šimůnková pro TV Nova s tím, že očekává od zástupců Romů návrh nějakého konstruktivního řešení.
Koncepce pro sociálně slabé chybí podle Romů i městům a obcím. „Není politické ani občanské vůle řešit palčivé problémy pro blaho našeho národa i k lepšímu soužití s majoritní společností,“ dodal Tancoš. Romové teď chtějí založit vlastní politickou stranu s levicovou sociálně demokratickou orientací. „Máme 850 podpisů, potřebujeme ještě 150,“ řekl předseda Romské hospodářské rady. Kandidáty by strana nasadila do voleb do Senátu i do krajských zastupitelstev. Zájmy Romů by podle jejich sdružení měl reprezentovat romský konzulát s vlastním rozpočtem. Ve středu se zástupci romské menšiny chystají s rezolucí, kterou v neděli v Novém Boru sepsali, k premiérovi Petrovi Nečasovi (ODS). Ve čtvrtek pak budou demonstrovat v Praze. „Půjdeme do Prahy 17. listopadu na Náměstí republiky. Počítám, že nás tam bude dost. Tak 1500 až 2000," řekl novinářům Tancoš. Další protestní shromáždění by mělo být 28. listopadu v Rotavě na Sokolovsku. Jasnou odpověď chtějí Romové do konce roku. Pokud je vláda nevyslyší, jsou prý připraveni ze země odejít. „Ať nám EU a OSN vyčlení samostatné území se všemi právními atributy a státoprávním uspořádáním,“ prohlásil na jednání Tancoš.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Aktuálně se děje
před 32 minutami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 1 hodinou
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 2 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 2 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 3 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 4 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 5 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 5 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 6 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 6 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 7 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 8 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 8 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 9 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 11 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
Podezření na propuknutí nákazy hantavirem na výletní lodi MV Hondius uprostřed Atlantského oceánu si vyžádalo již tři oběti. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí potvrdila úmrtí tří cestujících a jeden další potvrzený případ, přičemž nejméně jeden člověk zůstává v kritickém stavu v intenzivní péči v Jihoafrické republice. Úřady aktuálně prověřují dalších pět podezřelých případů mezi pasažéry.
Zdroj: Libor Novák