Platy poslanců v roce 2012: Víte, kolik jim zaplatíme?

Praha - Rozpočet sněmovny na příští rok je podobný jako na letošek. Výdaje budou činit asi jednu miliardu a 102 milionů korun, přičemž letos to bylo 1,08 miliardy. Na platy poslanců z toho půjde přes 172 milionů korun, na paušální náhrady k platu pak 74 milionů a 700 tisíc korun.

Za asistenty poslanců sněmovna zaplatí více než 88 milionů, za administrativní práce pro zákonodárce 34 milionů, služební cesty poslanců přijdou na 33 milionů, příspěvek poslaneckým klubům vyjde na 11 milionů a 775 tisíc korun. „Celkový mzdový fond zaměstnanců a představitelů státní moci je rozpočtován částkou přes 335 milionů korun,“ uvádí tiskový odbor Poslanecké sněmovny. Povinné pojistné, placené zaměstnavatelem, převýší 139 milionů korun. Na 15 milionů korun vyjde sněmovnu pořádání 58. Výročního zasedání Parlamentního shromáždění NATO, které se uskuteční 9. až 13. listopadu 2012, asi 7 milionů na akci doplatí Senát.

A jak letos Poslanecká sněmovna šetřila? Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová zveřejnila, prostřednictvím tiskového odboru, sněmovní úspory. Ve výčtu je na prvním místě uvedeno, že již v loňském roce došlo ke snížení počtu místopředsedů Poslanecké sněmovny z pěti na tři. „Úsporu přineslo i rozhodnutí předsedkyně Poslanecké sněmovny nevyužívat pro bydlení reprezentační parlamentní vilu v ulici U Ladronky a nevyužívání policejní ochranky,“ uvádí se v dokumentu tiskového odboru.

Pracovníci sněmovny upozorňují především na to, že v prosinci vstoupila v platnost novela zákona o jednacím řádu a o elektronizaci sněmovních tisků - sněmovní tisky jsou už rozšiřovány převážně elektronicky, kanceláře poslanců tak nejsou zavaleny haldou papírů. Sněmovna tím chce snížit náklady na kancelářský papír až o 750 tisíc korun ročně.

Snížen byl podle dokumentu počet poslanců při výjezdech do zahraničí a celkový počet zahraničních cest zákonodárců. Uspořilo se prý i na nákladech pro pobyt zahraničních delegací v České republice. „Úspora byla i na provozních výdajích, tedy telekomunikačních službách, všeobecném materiálu, omezení výroby a tisku propagačních materiálů a publikací, uskromnění při nákup knih, novin a časopisů,“ je uvedeno ve zprávě tiskového odboru.

„Předsedkyně Poslanecké sněmovny se zasadila o to, aby podmínkou k přidělení veřejné zakázky od Kanceláře Poslanecké sněmovny byl souhlas se zveřejněním všech údajů o vítězi konkurzu, jedná se o naprostou průhlednost výběrových řízení,“ dodává tiskový odbor dolní sněmovny.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna mzdy / platy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Pavel Gross bude jedním z nových trenérů národního týmu.

Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa

Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.

včera

Donald Trump

USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu

Americký prezident Donald Trump poprvé reagoval na nejnovější události na Blízkém východě, kde Írán kvůli pokračující námořní blokádě opět uzavřel Hormuzský průliv. USA se podle nejvyššího představitele nenechají vydírat. 

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu

Exposlanec Dominik Feri má novou naději na propuštění z vězení. Krajský soud vrátil věc okresnímu soudu, který původně v lednu rozhodl, že si bývalý politik bude muset odpykat i zbytek tříletého trestu odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený

Íránská armáda v sobotu oznámila, že pokračuje v kontrole Hormuzského průlivu. Světová média tak informují o opětovném uzavření klíčového místa světové námořní dopravy. Teherán se rozhodl reagovat na fakt, že pokračuje americká námořní blokáda. 

včera

Tomáš Chorý

Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas

Jen jeden soutěžní zápas si nezahraje reprezentační útočník Tomáš Chorý. Přesně takový trest dostal od Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) za údajné plivnutí na plzeňského Sampsona Dweha ze závěru vzájemného ligového zápasu z poslední neděle. Komise se usnesla, že plivnutí Tomáše Chorého nebyl úmyslný akt z jeho strany a proto se tak rozhodla pro udělení nejmenšího možného trestu.

včera

včera

včera

Hormuzský průliv

Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán

Hormuzský průliv nemusí zůstat otevřený, varoval Teherán ústy předsedy parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa. Amerického prezidenta zároveň obvinil z několika lživých tvrzení, která podle Ghalibafa nepřinesou úspěch v diplomatických jednáních. 

včera

17. dubna 2026 21:44

Ilustrační foto

Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach

I přes oficiální potvrzení o zprovoznění Hormuzského průlivu ze strany Íránu i amerického prezidenta Donalda Trumpa panuje mezi velkými námořními dopravci značná skepse. Firmy jako Maersk nebo Hapag-Lloyd sice zprávu o uvolnění cesty kvitují, jedním dechem však zdůrazňují, že nehodlají riskovat bezpečí svých lidí ani zboží. Aktuální statistiky ukazují, že lodě se do této oblasti zatím nehrnou a většina dopravců raději vyčkává na potvrzení reálné bezpečnosti.

17. dubna 2026 20:39

Letadla, ilustrační foto

Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva

Evropská unie odmítá zprávy o tom, že by kontinentu hrozil bezprostřední nedostatek leteckého paliva vedoucí k masivnímu rušení letů. Eurokomisař pro dopravu Apostolos Tzitzikostas v pátek prohlásil, že informace o docházejícím kerosinu neodpovídají skutečné situaci. Reagoval tak na varování šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola, který jen o den dříve odhadoval, že Evropě zbývají zásoby paliva na zhruba šest týdnů.

17. dubna 2026 19:22

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině

Představitelé amerického Pentagonu varovali, že budoucí vojenská pomoc Ukrajině již nemůže stát primárně na bedrech Spojených států. Elbridge Colby, nejvyšší úředník Pentagonu pro strategii, na setkání kontaktní skupiny v Berlíně zdůraznil, že Evropa musí urychleně převzít hlavní odpovědnost za obranu vlastního kontinentu. Podle jeho slov není tento krok otázkou volby, ale strategickou nutností, protože dosavadní čerpání omezených amerických zásob je nadále neudržitelné.

17. dubna 2026 18:07

Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů

Delegace Evropské unie dorazila do Budapešti k zásadním jednáním, která mají za cíl restartovat napjaté vztahy mezi Bruselem a Maďarskem. Rozhovory probíhají v době, kdy dosluhující premiér Viktor Orbán poprvé od své volební porážky veřejně uznal, že jedna politická éra skončila. Přestože Orbán přijal plnou odpovědnost za výsledek své strany Fidesz, naznačil, že o jeho dalším setrvání v čele hnutí rozhodne až červnový sjezd.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy