Praha - Herečka a politička Táňa Fischerová bude kandidovat na prezidenta, pokud pro ni příznivci nasbírají na petici padesát tisíc podpisů, uvedla v pondělí Mediafaxu. Usilovat chce prý hlavně o návrat mravnosti a etiky do mezilidských vztahů a politiky.
"Zvažovala jsem to dlouho, ale už to nechci odkládat. Tento týden o tom napíši na svých osobních internetových stránkách," řekla Mediafaxu Fischerová, kterou prý do volby motivují dopisy a maily od jejích příznivců. "Tlačí na mě dost lidí. Osobně bych do toho nešla. Ale pokud se nasbírá padesát tisíc podpisů, tak do toho půjdu. Samozřejmě, že když se nenasbírají, tak se vesele vrátím do svého života," vysvětlila.
Do kampaně nechce investovat víc než desítky tisíc korun. Sponzory pro ni hledat nebude, s byznysem a podnikateli své jméno totiž nechce spojovat. "Myslím si, že to jde dělat i bez peněz. Lidé si mohou ty petice stáhnout z internetu a nechávat podepisovat. Pokud je to osobnost, kterou lidé znají - a já si myslím, že jen taková by měla na prezidenta kandidovat - pak není potřeba drahá kampaň," řekla Mediafaxu. Vedle europoslankyně Zuzany Roithové (KDU-ČSL) a šéfky Suverenity Jany Bobošíkové jde již o třetí ženskou kandidátku. O hlasy voličů se utká také s ekonomem a bývalým ministrem Vladimírem Dlouhým, senátorem Přemyslem Sobotkou (ODS), senátorem Jiřím Dienstbierem (ČSSD), ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a bývalými premiéry Janem Fischerem a Milošem Zemanem. Do přímé volby půjde možná i ekonom Jan Švejnar, ten však svou kandidaturu ještě zvažuje. Fischerová byla známá jako přítelkyně zesnulého exprezidenta Václava Havla. Přátelství ji pojí i s Roithovou, které slíbila ve volbě prezidenta podporu. "Slíbila jsem podporu Zuzaně Roithové. Ta mi zavolala, známe se z politiky a vždy jsem si jí vážila jako slušného člověka a slušné političky. Tenkrát jsem jí podporu dala, možná to má i na svých stránkách, ale s tím, že když se objeví kandidát občanské společnosti, tak budu podporovat jeho. Myslím si, že by do toho měl někdo takový jít už jen z principu," vysvětlila Fischerová. Za slušného člověka mezi politiky považuje i Jiřího Dienstbiera. Nemyslí si však, že by křeslo na Pražském hradě měl obsadit profesionální politik. "Ukázalo se to mnohokrát jako chyba. Stále preferuji osobní statečnost, mravnost a bezúhonnost z minulosti. Proč by měl být prezident profesionálním politikem? Nejvíc mi vadí, že se dnes vůbec nemluví o mravnosti. Jako by šlo o smetí. Přitom pro mě je to klíčová věc. Jsem tedy stále přesvědčená, že není šťastné, když v prezidentské funkci sedí člověk, který je vyhraněným politikem a stranicky se profiloval," podotkla. Její možná kandidatura do prezidentských voleb prý bude záviset hlavně na podpisech občanů než na hlasech poslanců či senátorů. Svou aktivitu v občanských hnutích a charitě však Fischerová omezovat nechce. Pokračovat bude prý i v době své kandidatury v konání adventních koncertů. "Charita a politika spolu nesouvisí, pokud ji člověk nezneužívá proto, aby se zviditelnil. Já dělám adventní koncerty dvacet let a budu v tom pokračovat," řekla Mediafaxu. Táňa Fischerová studovala dva roky JAMU v Brně, pak nastoupila do Činoherního klubu v Praze. V letech 2002 až 2006 působila jako nezávislá poslankyně za Unii svobody ve sněmovně, pak neúspěšně kandidovala za Hnutí Zelení do Senátu. Neuspěla ani ve volbách do sněmovny v roce 2010 jako kandidátka Klíčového hnutí. Je členkou mnoha občanských společností, nadací a hnutí. Podepsala se také pod Iniciativu pro kritiku reforem a na podporu alternativ ProAlt.
Související
Poslední rozloučení s Táňou Fischerovou (†72). Na pohřeb dorazila řada umělců a politiků
Poslední sbohem pro Táňu Fischerovou (†72). Obřad se bude konat 8. ledna
Táňa Fischerová , prezident čr
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
před 1 hodinou
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
před 2 hodinami
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
před 3 hodinami
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
před 4 hodinami
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
před 6 hodinami
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
včera
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
včera
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
včera
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
včera
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
včera
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
včera
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
včera
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
včera
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
včera
Do údajné snahy USA o vyloučení Španělska se vložilo NATO
včera
OBRAZEM: Novým předsedou KDU-ČSL se stal jihomoravský hejtman Jan Grolich
včera
OBRAZEM: Na sjezdu KDU-ČSL vystoupil významný běloruský disident Paval Sieviaryniec
včera
Trump v souvislosti s Íránem promluvil o použití jaderných zbraní
včera
Vyloučit člena NATO nejde, varují právníci. Ničeho se nebojíme, reaguje Sánchez
včera
Pentagon zvažuje pozastavení členství Španělska v NATO. Nepomohlo s útoky proti Íránu
Americké ministerstvo obrany zvažuje možnost potrestat některé spojence v NATO, kteří podle Washingtonu dostatečně nepodpořili americké vojenské operace ve válce s Íránem. Podle interního e-mailu, o kterém informovala agentura Reuters, se mezi uvažovanými kroky objevuje například pozastavení členství Španělska v alianci či přehodnocení postoje k britským nárokům na Falklandské ostrovy. Tyto návrhy mají podle dostupných informací za cíl snížit očekávání evropských spojenců ohledně americké pomoci.
Zdroj: Libor Novák