Praha – Prezidenta republiky zvolíme na počátku příštího roku. Jenže pak může přijít klidně i několik měsíců bezvládí, kdy Pražský hrad bude čekat na svého obyvatele číslo jedna. Ve 20 minutách Radiožurnálu o tom mluvil místopředseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš.
Parlament totiž schvaloval prováděcí zákon pro přímou volbu prezidenta na poslední chvíli a následkem toho může přijít velké množství žalob na jejich průběh.
"Já jsem byl prvním soudcem, který rozhodoval na Nejvyšším soudu volební stížnosti, ale my jsme měli velmi krátkou lhůtu. My jsme rozhodovali do 24 hodin. Ale to nebude, si myslím, možné. Vzhledem k tomu, co je ve hře z hlediska možných výhrad proti průběhu té prezidentské volby. Takže může to být třeba i několik měsíců." řekl Bureš, jenž byl v minulosti i ministrem spravedlnosti, pro Český rozhlas.
Teoreticky může podle Bureše také přijít anulace výsledků historicky první přímé volby prezidenta v ČR. Nikdo totiž neposlouchal výtky ústavních expertů. "Já sám nejsem příznivcem přímé volby prezidenta, protože kandidáti dle mého názoru budou často využívat populistických nereálných argumentů a akcí k vítězství ve volbách," doplnil Bureš.
Související
Drahoš neuspěl s ústavní stížností, žalobci podle něj neřešili hoaxy
Generál Pavel hodnotí reakci státu na pandemii. Objede celou zemi
prezidentská kampaň , prezident čr , Pražský Hrad
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
před 56 minutami
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
před 1 hodinou
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
před 2 hodinami
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
před 3 hodinami
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
před 3 hodinami
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
před 4 hodinami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 5 hodinami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 5 hodinami
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 6 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 7 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 8 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 8 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 9 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 10 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 11 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 12 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 12 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 14 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
Málo vídaným případem se od pondělí zabývají policisté z Olomouckého kraje. Přivolali je totiž k osobnímu vlaku, protože panovalo podezření, že strojvedoucí je opilý. To se potvrdilo. Muž je nyní vyšetřován pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.
Zdroj: Jan Hrabě