Praha - Kandidát ODS na prezidenta Přemysl Sobotka vypadl v prvním kole voleb s druhým nejhorším výsledkem, získal 2,5 procenta hlasů. Grémium občanských demokratů proto v úterý podpořilo pravicového kandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09), řekl premiér a předseda strany Petr Nečas (ODS).
"Každý si jistě vzpomene, že to byla ODS, která TOP 09 v některých obvodech nabízela společné kandidátky do Senátu. Že jsme vždy v případě nepostupu našeho kandidáta vždy jednoznačně podpořili jiného pravicového kandidáta," řekl Nečas, strana je podle něj ve svých názorech konzistentní.
Proto vedení vyslovilo podporu pro Schwarzenberga, který se ve druhém kole voleb utká s expremiérem Milošem Zemanem. "Chceme vyzvat voliče, aby ho (Schwarzenberga) podpořili ve druhém kole prezidentských voleb," apeloval na občany premiér.
Vicepremiéra Schwarzenberga označil v neděli prezident Václav Klaus za levicového kandidáta, podle něj bylo první kolo voleb strašlivou porážkou české pravice. "Tyto volby byly největším debaklem pravice v historii postkomunistické éry, čímž velmi trpím. Samozřejmě, že to byla strašlivá prohra ODS a dominantně vyhrála levice. Jsem z toho smutný a mám pocit, že je s tím třeba něco udělat," řekl Klaus.
Grémium ODS se propadem preferencí stranického kandidáta také zabývalo, premiér ale nechtěl zveřejnit žádné konkrétní podrobnosti, již dříve debakl vysvětloval tím, že občanské demokraty poškodila amnestie, kterou kontrasignoval a hlasy jim "vysál" Jan Fischer.
Související
Pavel chce, aby Česko i nadále bylo bezpečnou a prosperující zemí
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
prezident čr , ODS , Karel Schwarzenberg
Aktuálně se děje
před 24 minutami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 1 hodinou
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 1 hodinou
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 2 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 3 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
včera
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
včera
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
včera
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
včera
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
včera
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
včera
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
včera
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
včera
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
včera
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
Hormuzský průliv nemusí zůstat otevřený, varoval Teherán ústy předsedy parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa. Amerického prezidenta zároveň obvinil z několika lživých tvrzení, která podle Ghalibafa nepřinesou úspěch v diplomatických jednáních.
Zdroj: Lucie Podzimková