Praha - Ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu hodlá v pondělí podepsat senátor Tomio Okamura. Informoval o tom dnes ČTK s tím, že žaloba, kterou připravili právní experti, v několika bodech shrnuje nekonání, nečinnost a bojkotování českého ústavního pořádku z Klausovy strany. Jedním z bodů žaloby je samozřejmě amnestie, dodal Okamura. Aby mohla být žaloba podána, musí se připojit třetina senátorů.
"Ústavní žaloba má smysl v mnoha ohledech - je varováním nejen pro Václava Klause, ale i pro jeho nástupce, že jejich konání má a musí mít nějaké hranice a že musí svou funkci vykonávat odpovědně," napsal senátor v prohlášení pro ČTK.Internetovou výzvu, aby senátoři podali na dosluhujícího prezidenta Václava Klause žalobu pro velezradu, už podepsalo více než 70.000 lidí.Podle české Ústavy může být prezident pro velezradu stíhán, a to před Ústavním soudem na základě žaloby Senátu. Jeho jednací řád stanoví, že ústavní žalobu musí podpořit třetina členů horní komory parlamentu. Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.Už i tenhle moment je podle Okamury dost dobrým důvodem, proč žalobu podat. Je ale důležitá pro další úvahy nad tím, nakolik má být prezident neodpovědný, nepostižitelný a neodvolatelný, dodal senátor. Okamura také v prohlášení neopomněl připomenout, že jeho politickým programem je přímá volba, ale i přímá odvolatelnost nejen prezidenta, ale také poslanců, senátorů, hejtmanů a starostů.S možností obvinit Klause z velezrady si už dříve pohrávali někteří senátoři, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušit část novoroční amnestie o zastavení trestních stíhání. Soud se tímto návrhem nyní zabývá. Žalobu ale nakonec nepodali."Byl jsem první kdo ji letos 2. ledna veřejně navrhl a cílem nebylo a není sesadit končícího Václava Klause," zdůraznil dnes o ústavní žalobě Okamura.Velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Podle zákona o Ústavním soudu musí žaloba obsahovat přesné vylíčení jednání, kterým se měl prezident republiky dopustit velezrady nebo hrubého porušení Ústavy, a to včetně důkazů.Soud musí ústavní žalobu projednat přednostně před ostatními stížnostmi a návrhy. Pokud by jí soud vyhověl, ztratí prezident mandát a přijde také o způsobilost znovu jej nabýt. Zanikne mu i nárok na prezidentský plat a veškeré další požitky po skončení výkonu funkce. Ústavní soud před podobným rozhodováním dosud nikdy nestál.
Související
Ministr Blažek prozradil, jestli Zeman plánuje vyhlásit amnestii
Zeman neplánuje napodobit Klause, amnestii nechystá
amnestie , Tomio Okamura , Václav Klaus
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 2 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 3 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí s častými sněhovými srážkami. Podle ČHMÚ.cz se mohou noční teploty propadnout až na -13 stupňů, během dne se pak teploty udrží kolem nuly.
Zdroj: Libor Novák