Praha - Když jsou ve hře hlasy voličů, nebojí se čeští poslanci utrácet. Hospodářské noviny spočítaly, že jen za posledních osm let přihráli do svých krajů dotace téměř za 60 miliard, píše list ve středečním vydání.
Udělali to v rámci takzvaného "porcování medvěda", sporné praxe, kdy každý rok vybírají, kterou ze stovek žádostí o dotaci podpoří. Hospodářské noviny se proto rozhodly zjistit, jak dnes tyto projekty slouží, zvláště když státní pokladně zoufale chybějí peníze. Výsledek? Stát takto například poslal peníze na bohatý golfový areál, na polosoukromý aquapark nebo fotbalový klub s výtečnými kontakty na politiky. Ti navíc většinou porcování medvěda hájí, ačkoli slibují, že letos (stejně jako loni) kvůli krizi žádné porcování nebude.
Jeden příklad: Podnikatel Marek Jedlička právě staví v Prostějově své Centrum zdraví, na něž získal od státu 16 milionů. Původně neziskový projekt se však zvrtl v soukromou polikliniku, v níž si budou lékaři za běžné komerční ceny pronajímat ordinace. Jestli je to tak v pořádku, by mělo vědět ministerstvo zdravotnictví. Ani po čtyřech dnech ale úřad nedokázal na dotaz Hospodářských novin odpovědět. Který z poslanců dotaci Jedličkovi zajistil, je také tajné - návrhy jsou anonymní a většina poslanců se k nim zásadně nehlásí.
Rozdělování poslaneckých dotací je sporné z několika důvodů. Předně nikdo neposuzuje, jestli jsou v regionu opravdu zapotřebí, nekoná se žádná soutěž, z níž by vyšel nejužitečnější projekt. Často naopak vyhrává ten, za nímž stojí vlivný politik. Jako třeba Daniel Petruška z ODS, který fotbalovému klubu v Živanicích u Pardubic poslal dohromady už sedm milionů. Klubu přitom šéfuje jeho kamarád, v jehož domě navíc Petruška bydlí, píší Hospodářské noviny.
Související
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák