Praha – Předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové docházejí argumenty, proč nedat vyšetřovatelům poslaneckých trafik záznamy z Poslanecké sněmovny, o které ji žádali. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) totiž nic nenamítá. Poslanec Paggio ovšem zůdrazňuje, že by mělo jít o záznamy pouze těch osob, které jsou vyšetřovány.
Němcová nedávno na žádost policie reagovala dvěma podmínkami, které uvedla pro Lidovky.cz. První podmínkou bylo, aby jí vyšetřovatelé sdělili, o záznamy koho jde. Druhou, aby ÚOOÚ jasně řekl, že tyto informace může poskytnout.
Teď pro téže server uvedla mluvčí ÚOOÚ Hana Štěpánková, že vydání údajů požadovaných policií nebrání ze zákona nic. Zůstává tak jen podmínka, aby vyšetřovatelé sdělili, o jaké záznamy jde.
S trvající podmínkou souhlasí i poslanec Viktor Paggio z LIDEM, který pro EuroZprávy.cz uvedl: „Umím si představit předání pouze těch záznamů o vstupech, které se týkají dotčených poslanců, případně jejich asistentů a návštěv. Budu však proti poskytnutí osobních údajů o návštěvách poslanců, kteří v případu nijak nefigurují, a stovek občanů, kteří sněmovnou za tu dobu náhodou prošli."
Státní zástupce Ivo Ištván potřebuje záznamy ze sněmovny, aby mohl dokázat, že k dohodě o trafikách došlo mimo budovu Poslanecké sněmovny. Ve sněmovně jsou totiž poslanci chráněni poslaneckou imunitou, která se dle Nejvyššího soudu nevztahuje jen na proslovy, ale i na jednání typu politických dohod.
Loni na podzim složili svůj mandát tři poslanci ODS – Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr. Dávali totiž vládní koalici podmínky, za kterých podpoří daňový balíček. Nakonec odešli ze sněmovny a získali funkce – Fuksa zamířil do Českého Aeroholdingu, Tluchoř do ČEZ a Šnajdr do Čepro.
Související
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
Pavel či Němcová. Policie uzavřela případ důchodce, který vyhrožoval politikům
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě