Praha - Předseda politického hnutí ANO 2011, miliardář Andrej Babiš, se brání proti vyjádření bývalé místopředsedkyně Hany Greplové, která v úterním rozhovoru pro iHned.cz ostře kritizovala Babišův styl řízení celého hnutí a sdělila, proč na jaře od Babiše odešla.
"V době, kdy jsem v hnutí působila, o demokracii nemohla být žádná řeč. Základní heslo Babiše bylo: Já platím, já rozhoduji," popisuje Greplová svůj pohled do struktur ANO 2011.
"Stačí se podívat na hysterické reakce Andreje Babiše v nesestříhaných televizních pořadech. Velmi rychle je vyveden z míry a věci řeší naprosto nepřijatelnými osobními útoky. K prosazování svých názorů používá z mého pohledu nepřijatelné manipulativní techniky," dodala.
Babiš se nyní rozhodl zveřejnit svůj dopis, který sepsal už v dubnu a snaží se v něm vysvětlit, proč Greplová a další čtyři členové předsednictva rezignovali na své funkce a že prý veřejně neříkají úplnou pravdu.
Podle Babiše se právě Hana Greplová a její kolegové Jana Valinčičová, Jan Hammer, Peter Harvánek a Jan Síla nechovali demokraticky a na březnovém volebním sněmu kšeftovali s hlasy členské základny, aby hnutí ovládli. Za vším údajně stál podnikatel z Karlovarska Jan Hammer.
„Nevím, o co na celostátním sněmu lidem, kteří se obrátili proti hnutí, vlastně šlo. Můžeme být ale svým způsobem rádi, že začneme s čistým stolem a že se osobní ambice a rozvraty řeší nyní a nikoli měsíc před volbami. Jsem si jistý, že si většina členů udělá vlastní názor a pochopí, co se v hnutí ANO stalo. Věřím také, že s námi zůstávají lidé, kteří mají chuť jít s hnutím, ať už s Babišem nebo bez Babiše, kupředu," napsal Babiš v dopise.
Jak si opravdu stojí malé strany
Pokud by se podpora některých „malých stran" výrazně nezvýšila, hlasy odevzdané těmto subjektům by „propadly" – při výpočtu mandátů v Poslanecké sněmovně by se neuplatnily. Ve volbách 2010 takto „propadlo" 18,9% platných hlasů.
Údaje agentur používajících osobní dotazování s otevřenou otázkou na stranické preference signalizují dlouhodobě menší podporu skupině „malých stran" jako celku. Extrémní je to v případě CVVM. Je možno vyslovit hypotézu, že osobní dotazování s otevřenou otázkou pozici „malých stran" podceňuje. Přímo potvrdit či zamítnout tuto hypotézu ovšem nelze, informuje server vyzkumy.cz.
V posledních měsících patrně pozice „malých stran" celkově posiluje – potvrzují to hlavně ppm factum a SANEP.
Jedinou dlouhodobě konzistentní časovou řadu pro ANO 2011 nabízí Median, od srpna 2012 jsou k dispozici také údaje ppm factum, ostatní agentury zveřejnily podporu této strany ojediněle. Výsledky se (až na jednu výjimku) pohybují v pásmu 1 – 3 % a tudíž jsou extrémně závislé na náhodném kolísání. Zdá se však, že od počátku roku 2012 pozice tohoto hnutí spíše oslabuje.
Informace o podpoře NS-Lev 21 lze u výzkumných agentur najít jen ojediněle, výjimkou jsou ppm factum a od jara 2013 také SANEP. Podle žádného z dostupných údajů nepřekročila podpora NS-Lev 21 nikdy hranici 3,5 %. Objevují se dokonce výsledky blízké nule, patrně ale budou důsledkem náhodného kolísání. S velkou mírou nejistoty je možné vyslovit hypotézu, že podpora NS-Lev 21 je víceméně stabilizovaná na úrovni někde 1 – 3 % a rozhodně neroste.
Téměř do pololetí 2012 byly ke SZ k dispozici jen údaje CVVM a ppm factum, které se rozcházely co do úrovně i trendů změn. Postupně se objevily i výsledky jiných agentur a časové řady se poněkd stabilizovaly. Podpora SZ zřejmě zaznamenala pokles počátkem roku 2013, kdy strana v období prezidentské volby „nebyla vidět". Od března 2013 signalizují agentury protichůdné trendy: CVVM nárůst podpory, Medián její pokles, ostatní agentury stagnaci. Poslední dostupné výsledky jsou v úzkém rozmezí 2 – 3,5 % a signalizují spíše setrvalý stav.
Jedinou dlouhodobě konzistentní časovou řadu pro Suverenitu nabízí ppm factum. Podle ní se podpora SBB vyvíjí ve střednědobých cyklech, Vyšší byla po parlamentních volbách a znovu pak po celý rok 2012, nízká v roce 2011. Od „technického neúspěchu" Jany Bobošíkové v prezidentské volbě má podpora Suverenity klesající tendenci. Žádný z aktuálních volebních modelů jí nepřisuzuje více než 3 %, historická zkušenost však ukazuje, že v reálu by mohlo procento hlasů pro tuto stranu být vyšší než signalizují agentury.
Údaje o podpoře Svobodných jsou k dispozici jen od ppm factum a nepravidelně od Medianu. Nejvyšší byla podpora Svobodných zřejmě v polovině roku 2012, kdy podle ppm factum překročila 4 %. Od té doby pozvolna klesá. Aktuální výsledky naznačují, že Svobodní by v současné době mohli získat mezi 1 a 2 % platných hlasů, což by mohlo stačit na získání státního příspěvku.
Po volbách 2010 signalizovalo CVVM téměř dvojnásobnou podporu VV než ppm factum. Postupně se však výsledky obou agentur sblížily a z obou časových řad je jasně patrný strmý pokles popularity VV v průběhu roku 2011. Od června 2012 do května 2013 nepřekročil v žádném volebním modelu výsledek VV hranici 2 %. Podle Medianu se tak stalo v červnu a červenci 2013, ppm factum ani SANEP to však nepotvrzují.
Agentury se shodují v tom, že po celou dobu od voleb 2010 má pozici nejsilnější strany ČSSD. Jistotu překročení pětiprocentní hranice mají podle volebních modelů (v abecedním pořadí) také KSČM, ODS i TOP 09. ODS v poslední době významně oslabila, její účast v PSP však aktuálně ohrožená není.
Není jisté, zda pětiprocentní hranici překročí KDU-ČSL a SPOZ. Ve výsledcích agentur používajcích osobní dotazování a otevřenou otázku na stranické preference se to tak nejeví, při použití dotazovacích metod bližších reálné volební situaci spíše ano.
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
Související
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
Andrej Babiš , hnutí ANO , Volby 2013
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák