Praha - Podle šéfa hnutí ANO 2011 Andreje Babiše by vládu měly sestavit ČSSD a KDU-ČSL. ANO by pak takovou vládu mohlo tolerovat, případně s ní spolupracovat. Babiš to řekl serveru Aktuálně.cz.
"Vládu by měly tvořit ČSSD a KDU-ČSL. To je základ. Jestli oni s námi budou chtít jednat, jestli se domluvíme na podmínkách, pak teoreticky můžeme jejich vládu tolerovat a umím si představit, že se na nějaké spolupráci domluvíme," uvedl Babiš.
O případném vstupu ANO do vlády se podle něj hnutí musí poradit. "Musíme se poradit také s voliči. Budeme v této debatě pokračovat ve středu, až se sejdeme s našimi poslanci. Jejich názor v tom bude mít zásadní váhu," uvedl s tím, že jemu osobně se vstup ANO do vlády "nezdá moc dobrý".
Jiné varianty sestavování vlády odmítl. "Jiné varianty? A s kým? ODS se za 20 let u moci stala symbolem korupce. (Místopředseda TOP 09 Miroslav) Kalousek je pro podnikatele symbolem korupce taky," řekl.
"Úsvit má velmi úzký program, vlastně jen jedno téma, přímou demokracii. Nevím, jestli je jejich nápad na referendum, jež by se mělo vypisovat na každý problém, reálný. Referenda by se měla vypisovat jen kvůli zásadním otázkám. Nemyslím, že by se v Česku mělo hlasovat o každé věci, ale na druhou stranu, určitě se u nás měla konat referenda o rozdělení Československa, o vstupu do Evropské unie a církevních restitucích. A vidíte - nebylo ani jedno. Uvidíme, s čím konkrétně Okamura přijde," míní Babiš.
Babišovo ANO stále čelí otázkám, zda hnutí nedopadne jako Věci veřejné. Miliardář k tomu říká: "Tohle ať laskavě nechají na nás. Já mám na rozdíl od všech těch teoretiků dost životních zkušeností. My si poradíme. Myslím, že naši poslanci budou rozumní. Uvědomují si, že voliči dali naposled šanci nějakému novému subjektu. Žádná další taková šance už nebude."
"My nehodláme zradit své voliče, kterým jsme řekli, že se budeme chovat jinak než klasické parlamentní strany, nejde nám o teplé fleky. Ale teď jsme v situaci, kdy by lidovci a sociální demokraté mohli vytvořit vládu, kterou bychom my za určitých podmínek mohli tolerovat. Zda je to vhodné, o tom se teprve uvnitř ANO začínáme bavit, názor se teprve tvoří," dodal.
A jak to bude dál s Agrofertem? "Podle zákona zatím nic nebrání tomu, abych jako poslanec zůstal ve vedení Agrofertu. To se týká i Jaroslava Faltýnka (člen představenstva Agrofertu a místopředseda ANO 2011 - pozn. red.) Naše další pozice ve firmě je teď předmětem jednání, sedí nad tím naši právníci, kteří se postarají, aby řešení bylo v souladu se zákonem. Musíme reagovat také na nový Občanský zákoník, nejde jen o souvislost s volbou do parlamentu. Ale já jsem Agrofert přestal normálně řídit už na začátku předvolební kampaně, řídím ho sporadicky. Manažeři se na mne obracejí, když potřebují slyšet můj názor. Jinak vedení funguje beze mne," řekl Babiš pro Aktualne.cz.
Pro lidovce puč v ČSSD nic neznamená
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek je s ČSSD připravený jednat, a to bez ohledu na současné dění. "S panem předsedou Sobotkou se potkáme a dohodneme parametry, ale vyjednávací týmy jsou dány a my rozhodnutí ČSSD respektujeme. Zřejmě k tomu pan předseda Sobotka pověřen není," prohlásil ve vysílání ČT24.
"Ve chvíli, kdy sociální demokracie lidovce osloví, je KDU připravena jednat a případně i převzít vládní odpovědnost, zároveň si je ale vědomá toho, jak dynamická situace panuje v Lidovém domě. "Je otázka, jak jednotný bude klub sociální demokracie," podotýká Bělobrádek. "Rozdělení poslaneckého klubu je možné vždycky, my jsme to zažili, stejně tak ODS, zelení a Věci veřejné. Nám nezbývá nic jiného než čekat."
Související
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
Aktuálně se děje
před 48 minutami
USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení
před 2 hodinami
Stíhačka NATO sestřelila dron nad Rumunskem, zřejmě byl ruský
před 3 hodinami
Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy
před 4 hodinami
Vraťte se do reality, vzkázal Írán Trumpovi po slovech o ovládnutí Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Ukrajina podnikla jeden z největších letošních útoků na Rusko
před 7 hodinami
Další země svádí boj s plameny. Belgii zasáhl největší požár v moderní historii země
před 8 hodinami
Rusko buduje vlastní variantu Starlinku. Rychleji, než se předpokládalo
před 9 hodinami
Flamingo v akci: Ukrajina poprvé udeřila v ruském vnitrozemí střelami vlastní výroby
před 10 hodinami
Počasí příští týden: Po krátkém ochlazení se vrátí tropy
včera
Maďarsko začalo potápět lodě na Dunaji, aby udrželo v chodu jedinou jadernou elektrárnu
včera
Vývoj umělé inteligence vstupuje do nové fáze. Lidé začínají vytvářet své digitální dvojníky
včera
Zákaz sociálních sítí pro děti ve Francii neprošel. Nejvyšší soud zákon zrušil
včera
Po silném zemětřesení zasáhlo Indonésii 230 dalších otřesů. Počet mrtvých roste
včera
Ukrajina dokončuje vývoj první balistické rakety. Bude sloužit jako základ evropského protiruského štítu
včera
Ruská armáda utrpěla v červenci jedny z nejvyšších ztrát od začátku invaze, Ukrajina hlásí úspěšnou protiofenzívu
včera
Španělsko a Maroko se bojí další migrační vlny. Výrazně posilují bezpečnost na hranicích
včera
Rusko vydalo zatykač na Conora Kennedyho, syna ministra zdravotnictví USA
včera
Chorvatsko pohltily rozsáhlé lesní požáry
včera
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
včera
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
Silné zemětřesení o síle 7,7 stupně podle Richterovy škály zasáhlo v sobotu v brzkých ranních hodinách indonéský ostrov Flores v provincii Východní Nusa Tenggara. Podle dosavadních informací provinčního guvernéra Emanuela Melkiadese Laky Leny si katastrofa vyžádala nejméně pět lidských životů, přičemž oběti byly zasypány troskami budov během spánku. Na místě zasahují záchranáři, kteří se snaží vyprostit případné přeživší uvízlé v poškozených stavbách.
Zdroj: Libor Novák