Sokolov/Praha - ČSSD na Sokolovsku požaduje odchod účastníků schůzky u prezidenta Miloše Zemana z vedení strany. Krizi ve straně by podle usnesení okresního výboru strany měl vyřešit mimořádný sjezd. Ten by se mohl konat po sestavení funkční vlády, v únoru nebo březnu, řekl dnes ČTK předseda ČSSD na Sokolovsku i v Karlovarském kraji Miloslav Čermák.
"Zapírání schůzky s prezidentem, která proběhla hned po volbách, velmi poškodila ČSSD, a proto její účastníky vyzýváme k odchodu z vedení ČSSD," uvedl Čermák. Podle usnesení by ČSSD měla nyní neprodleně sestavit důvěryhodný vyjednávací tým a zahájit vyjednávání s ostatními stranami s cílem sestavit akceschopnou vládu. Členem týmu a kandidátem na premiéra by měl být i nadále Bohuslav Sobotka.
Podle Čermáka se krajský výkonný výbor Karlovarského kraje sejde v pátek. Usnesení ale podle něj bude zřejmě v podobném duchu.
Výzvy k odchodu jsou i jinde. "OVV ČSSD Praha 5 vyzývá přátele Haška, Tejce a Škromacha, aby vzhledem ke svému povolebnímu vyjednávání s prezidentem ČR a čestným předsedou SPOZ a jejich následnému jednání dne 27. října 2013, rezignovali na své funkce v ČSSD," píše se v usnesení.
Praha 5 se tak přidala například k předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD), který také Haška a další členy ČSSD označované jako "pučisty" vyzval k rezignaci. "Rozhodnutí to bylo jednomyslné," řekl místopředseda OVV v Praze 5 Jan Smetana.
Zároveň se obvodní výkonný výbor postavil za současného předsedu Sobotku. "OVV ČSSD Praha 5 podporuje dosavadní postup předsedy ČSSD ve vzniklé vnitrostranické krizi," píše se v usnesení. Dokument přijalo vedení pražské ČSSD na středečním jednání svého předsednictva.
ČSSD nesmí skončit jako SPOZ
"Na předsednictvu došlo k pokusu „popravit" předsedu ČSSD. Jsem přesvědčen, že pokus o mocenské převzetí vedení ČSSD by se ze strany Michala Haška a Jeronýma Tejce odehrál v případě jakéhokoliv volebního výsledku sociální demokracie. Nejde totiž o vyvození odpovědnosti za volební výsledek, ta by musela být objektivně vyvozena vůči celému vedení strany, včetně Tejce, Haška a Škromacha, kteří v něm sedí již dlouhou řadu let. Jistě, za výsledek odpovídá předseda strany, ale nepochybně nebyl a není ve vedení sám.Volební výsledek je ale jen záminka, říká Bohuslav Sobotka ve svém stanovisku na webu ČSSD.
"Pokládám za pohrdání voliči, pokud je předseda strany, který vedl několik měsíců volební kampaň, objel celou republiku, vystupoval na stovkách veřejných shromáždění, a dosáhl nakonec volebního vítězství, odstaven bez jakéhokoliv odůvodnění od povolebního jednání o sestavení vlády. V minulosti strany se to nikdy nestalo. Je přece absurdní, aby předseda strany, který má být premiérem, byl vyřazen z vyjednávacího týmu, který vyjednává o programu a sestavení vlády. Jak lze takovou věc vůbec vysvětlit našemu voliči?" pokračuje.
"ČSSD nesmí skončit jako SPOZ. Naprosté a nekritické podřízení ČSSD vůli a rozmarům prezidenta republiky, které prosazuje Michal Hašek, učiní stranu dlouhodobě nevolitelnou pro velkou část jejích voličů, zejména z řad střední a mladší generace a také vzdělanější skupiny voličů. Stejně tak učiní ČSSD nevolitelnou a nepřitažlivou přenášení zákulisních nedemokratických praktik, které jsme viděli ve SPOZ před volbami, na půdu ČSSD. Sociální demokracie musí zůstat autonomní, otevřenou a demokratickou stranou s moderním levicovým programem," míní předseda sociálních demokratů.
Související
Dienstbier ostře tlačí: Hašek a spol. musí skončit úplně
Zimola naznačuje, že setkání špiček možných koaličních stran bylo utajené a někdo ho prásknul
Krize v ČSSD , Karlovarský kraj , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
včera
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
včera
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
včera
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
včera
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
včera
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
včera
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
včera
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
včera
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
včera
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
včera
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
včera
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
včera
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
včera
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
Českou republiku čeká o nadcházejícím prodlouženém víkendu slunečné a velmi teplé počasí, které se ponese v téměř letním duchu. Zatímco páteční ráno může ještě potrápit přízemními mrazíky, přes den se teploty vyšplhají až k příjemným 22 °C. A v dalších dnech ještě více porostou.
Zdroj: Libor Novák