Praha - O poslední volené křeslo místopředsedy Sněmovny by se měli opět utkat Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové) a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Nominace dnes ČTK potvrdil před schůzí sněmovní volební komise její předseda Martin Kolovratník (ANO). Tajná volba se uskuteční na čtvrtečním jednání dolní komory.
Gazdík a Okamura před týdnem neuspěli, zvolen nebyl nikdo z nich. Gazdíkovi chybělo ve druhém kole volby devět hlasů, dostal jich 87 ze 190. Okamuru volilo 75 poslanců. V prvním kole obdržel Gazdík 74 a Okamura 67 hlasů.
"V momentě, kdy vidíme, že vládní koalice není schopna dodržovat elementární věci, které sama vyhlásí, budeme se skutečně muset začít chovat jako opozice," reagoval minulý týden po vyhlášení výsledků Gazdík.
Gazdík stále považuje za důvěryhodného partnera ODS. Strana podle něj prochází procesem nezbytné obrody, který by ji měl do budoucna posílit. Souhlasí také s návrhem občanských demokratů, aby s nimi TOP 09 spolupracovala při senátních volbách.
Aby pravice v příštích volbách zvítězila, radí jí Petr Gazdík obecně "trvat na principech, které ji definují". Mezi nimi v rozhovoru pro iHned.cz uvádí například odpovědnost za trvale udržitelný rozvoj, solidaritu s těmi, kteří ji skutečně potřebují, nebo schopnost říkat a dělat věci, které ji sice stojí popularitu, ale jsou nezbytné.
Dva obvykle dobře informované zdroje on-line deníku týden.cz z poslaneckého klubu KSČM trvají na tom, že komunisté většinově nehlasovali pro žádného z kandidátů. "Pro Gazdíka od nás bylo tak pět šest hlasů, pro Okamuru ještě méně. Asi není tajemstvím, že Okamuru podpořil například poslanec Adam, který má v Úsvitu syna," popsal člen blízký vedení KSČM.
Z 97 poslanců ČSSD a ANO hlasovalo pro Gazdíka zhruba 21 nebo dokonce jen 16 poslanců. Veřejně se ke Gazdíkově podpoře přihlásili pouze socialisté z nejbližšího okolí Bohuslava Sobotky. V tom případě má ale Sobotka uvnitř své strany závažný problém, všiml si týden.cz. I kdyby totiž z padesátičlenného klubu zvedlo ruku 31 socialistů, pořád jich Sobotkovi 19 scházelo. Okamuru patrně nepodpořili pro jeho intelekt a charisma, ale spíš šlo o volbu proti Sobotkovi. V takovém případě může mít vnitrostranický odpůrce předsedy ČSSD Michal Hašek v poslaneckém klubu ještě více stoupenců, než se odhadovalo.
Související
Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
Plaga už nechce radit Balašovi. S Gazdíkem rezignovali na funkce poradců
Petr Gazdík , Tomio Okamura , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Írán pohřbívá zesnulého Alího Chameneího. Modžtaba na obřadech chybí
před 1 hodinou
Po střelbě v New Yorku osm zraněných. Mezi nimi čtyři malé děti
před 3 hodinami
Trump kvůli válce na Ukrajině telefonoval s Putinem i Zelenským
před 4 hodinami
Extrémní počasí rozjelo v Evropě válku o klimatizace
před 5 hodinami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 7 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 8 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě