Praha – Koaliční smlouva mezi ČSSD, hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL je hotová. Stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD je s body, které se týkají školství, spokojen. Za důležité považuje zaměřit se na vzdělávání dospělých.
„Musím říct, že jsem s vyjednanou mírou koaliční spolupráce v oblasti školství spokojen. Jde z velké části o programové priority ČSSD. Díky průnikům v programech stran probíhalo jednání velmi konstruktivně. Pro sociální demokracii je školství jednou z hlavních priorit," uvedl Chládek pro EuroZprávy.cz.
V koaliční smlouvě se objevuje velký důraz na školství. Zlepšení kvality vzdělávání by mělo České republice pomoci navrátit se mezi technologicky nejvyspělejší země světa. Z toho důvodu chce budoucí vláda podpořit technické obory a položit důraz na větší propojení s praktickou výukou.
Koalice dále plánuje podporovat vznik firemních školek, vedle toho ale chtějí finančně podpořit obce, aby mohly zvýšit kapacitu mateřských škol a jeslí. Poslední rok školky by měl být dle představy koalice povinný. Plánují podporovat odborné školství, aby vzdělávání korespondovalo s trhem práce.
„Určitě chceme významně podporovat občanské vzdělávání na základních, středních školách, ale stejně tak i v dalším vzdělávání. Vzdělávání musí být komplexní a nemělo by být určeno jen pro některé věkové skupiny. Vzdělávání dospělých v ČR zatím zaostává za vyspělou Evropou a to se musí změnit. ČR se musí vydat cestou celoživotního vzdělávání, které nekončí absolutoriem ZŠ, SŠ či VŠ," dodává Chládek.
Dalším bodem koaliční smlouvy je i modernizace škol a jejich vybavení. Zavádění školného či zápisného na veřejných a státních školách však odmítají, protože jinak by se snížila dostupnost vzdělávání. Ve školství by mělo podle koaliční smlouvy dojít i ke zvýšení mezd, koalice plánuje zavedení efektivního kariérního řádu pro učitele.
Související
Senát nestačí? Rath kandiduje v komunálních volbách, zpět do politiky chce i Chládek
Fotbalová asociace ČR potvrdila zadržení předsedy Pelty
Aktuálně se děje
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
23. srpna 2026 16:35
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
23. srpna 2026 15:44
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková