Praha - Lídři vznikající koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL se už do konce roku zřejmě nesejdou. Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka ale ještě před Silvestrem zamíří na Pražský hrad, aby prezidenta Miloše Zemana seznámil s návrhem na personální obsazení vlády. Ještě před tím by se mělo sejít grémium ČSSD, se kterým chce Sobotka probrat seznam ministerských kandidátů za sociální demokracii.
Zástupci koalice se o víkendu dohodli, že koaliční smlouvu podepíší na Tři krále. Do té doby se už zřejmě nesejdou. Předseda ANO Andrej Babiš totiž podle své mluvčí Radky Burketové odlétá na první svátek vánoční do zahraničí a vrátí se až 5. ledna. Babiš podle mluvčí nepočítá ani s případnou schůzkou s prezidentem Zemanem. Přitom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes ČTK zopakoval, že prezident se s předsedy možných koaličních stran chce sejít, aby se ujistil o podpoře vlády ve Sněmovně.
Lidovci už své kandidáty na vládní posty oznámili, u ANO zůstávají otazníky nad možným ministrem dopravy. Podle některých médií by se jím mohl stát poslanec Martin Kolovratník.
Sociální demokracie zatím o jménech oficiálně nemluvila, pravděpodobný budoucí premiér Sobotka chce o možných kandidátech nejprve mluvit s užším vedením strany. To by se mohlo sejít v pátek. Následně by pak Sobotka mohl zamířit už s kompletním seznamem kandidátů na členy vlády na Pražský hrad.
Za ČSSD by v kabinetu mohli usednout místopředsedové Milan Chovanec (vnitro) a Lubomír Zaorálek (zahraničí), dále členové stínové vlády Jan Mládek (průmysl a obchod), Marcel Chládek (školství) a Svatopluk Němeček (zdravotnictví). Nejasná je situace kolem ministerstva práce a sociálních věcí, stínový ministr Roman Sklenák je totiž předsedou poslaneckého klubu. ČSSD má mít rovněž ministra bez portfeje pro legislativní radu vlády, problematiku lidských práv a rovných příležitostí. Křeslo by mohl obsadit senátor Jiří Dienstbier.
"Válka" se Zemanem na obzoru?
"Pan prezident chce, aby na postu ministra byl odborník, nic víc, nic méně. Jestli si pod tím představíme velký, nebo malý zásah, už záleží asi na každém," odpověděl na dotaz ve Studiu ČT24 Zemanův kancléř. Zopakoval, že výhrady hlavy státu k nominaci Martina Stropnického na post ministra obrany jsou již všeobecně známy.
"Podle našeho názoru je silnější hráč při sestavování vlády pověřený premiér a myslím, že pan prezident by měl ta jména respektovat," řekla místopředsedkyně ANO 2011 Věra Jourová. "Slyšel jsem pana Mynáře, že pan prezident bude chtít o návrzích diskutovat a doložit některé skutečnosti. Myslím si, že diskuse je prospěšná. Znovu ale opakuji, že koalice se dohodla na tom, že pokud se dotvoří společný návrh tří stran včetně personálií, bude za ním stát jako jeden muž i ve vztahu k diskusi s panem prezidentem," myslí si místopředseda ČSSD Milan Chovanec.
Politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková pro ČT řekla, že většina ústavních právníků se shoduje na minimálním manévrovacím prostoru prezidenta v chuti ovlivnit sestavení budoucí vlády. "Nemusel by jmenovat ministra v případě, že by to bylo v rozporu se zákonem... V zásadě ale manévrovací prostor je velmi malý," uvedla s tím, že prezident ze své funkce nenese odpovědnost. "Jestliže nenese odpovědnost za vládnutí, pak nemůže ovlivňovat to, jakou podobu vláda bude mít, pokud to není v rozporu se zákonem," dodala. Komentáře ze strany Zemana Dvořáková očekává, nemyslí si ale, že by prezident situaci nechal dospět až ke kompetenční žalobě.
Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka pro ČT uvedl, že s koaličními partnery už o možném střetu s Hradem předběžně hovořili. "Tady je nutno postupovat podle ústavy. To znamená, že pokud se předsedové stran dohodnou a pan premiér si návrhy osvojí, přednese je panu prezidentovi, ústava tu hovoří naprosto jasně - prezident jmenuje," prohlásil. Pokud by ale přeci jen prezident neakceptoval některé jméno a po delší období by ministra odmítal jmenovat, nezbývala by podle něj jiná možnost než se s kompetenční žalobou obrátit na Ústavní soud.
Podle předního znalce ústavního práva Aleše Gerlocha nemusí být takový krok jednoduchý. "Je otázka, jestli je (kompetenční žaloba) namístě," řekl Aleš Gerloch v rozhovoru pro deník Právo. "Kompetenční spor je o tom, zda někdo může vykonávat určitou kompetenci: Pozitivní, když dva orgány tvrdí, že ji mají vykonávat, a negativní, když oba tvrdí, že ji vykonávat nemají. Tady v pravém slova smyslu o kompetenční spor nejde, protože není sporu o tom, že předseda vlády navrhuje a prezident republiky jmenuje. Takže nevedou spor o to, kdo má co dělat," dodal.
Na otázku, zda by prezident musel jmenovat kupříkladu Martina Stropnického ministrem obrany, pokud by na něm jmenovaný premiér trval, Aleš Gerloch řekl: "Určitě ano. S tím, že by to samozřejmě reálně nemusel udělat, ale potom by zde mohl být legitimní tlak předsedy vlády, aby tak učinil."
Související
Většina Okamurových výroků jsou lži, hrozí nám vláda SPD, ANO a KSČM, varuje pro EZ Jurečka
Průzkum: ČSSD a lidovci nejvíc utahovali šrouby, liberální poslance má opozice a ANO
koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL , prezident čr , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 21 minutami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 1 hodinou
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 2 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 4 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 8 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.
Zdroj: Libor Novák