Praha/Olomouc - Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka věří, že Petr Fiala v čele ODS přispěje ve Sněmovně k rozumné komunikaci mezi vládou a opozicí. Pogratuloval mu také k dnešnímu zvolení.
"Přál bych mu, aby se v opozici nenechal strhnout k agresivní politice nulové tolerance, se kterou ODS v minulosti devastovala politickou kulturu v naší zemi," uvedl Sobotka ve stanovisku, které poskytl ČTK.
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poblahopřál Fialovi k velmi silnému mandátu, popřál mu úspěch. "A těším se na spolupráci ve Sněmovně," dodal.
„Zvolení pana předsedy Fialy, zda je správnou volbou, teprve ukáže budoucnost, dopředu předjímat je velmi složité. Nicméně není to žádné překvapení, protože Petr Fiala byl jasným favoritem volby," uvažuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Předseda poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek míní, že Fiala je z občanských demokratů "takový nejnormálnější", asi prý není součástí "té kmotrovské struktury". Má ale pocit, že z kongresu se "národ nedozvěděl nic nového" a že občanští demokraté neprojevili dost sebereflexe.
Politolog Tomáš Lebeda si myslí, že Fiala se bude potýkat s roztříštěností ODS, kdy mu cestu za splnění jeho cílů mohou komplikovat někteří lidé z regionů. "Nechci říkat přímo, že to za všech okolností musí být kmotři a podobné struktury, ale ty regiony se chovají velmi nezávisle," řekl. Fialův projev podle Lebedy o několik tříd převýšil projevy Kožušníka a Němcové. Řeč prvně jmenovaného se ani nedala brát příliš vážně, byla to "trochu ostuda", míní politolog.
Fiala získal 437 hlasů ze skoro 550. "Velice děkuji za ten mimořádně silný mandát, který jste mi dali a kterého si vážím. Chápu to jako obrovský závazek, jsem připraven tvrdě pracovat. Začíná nová kultura ODS, lidé z funkcí nebudou odcházet bez toho, abychom jim poděkovali," uvedl po svém zvolení Petr Fiala.
Jak uvedl rozhlas.cz, Fialův kandidátský projev nepřinesl nic nového, myslí si místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: „Přiznám se, že v tom projevu jsem nějaký náznak změny nebo poučení se z osudu ODS nenašel. Projev mi připadal z hlediska nějakého obsahu politického poměrně velmi plochý a zase se v něm pořád opakovaly staré mantry svobody bez toho, že by se mluvilo také o povinnostech a závazcích."
Související
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
ODS , Bohuslav Sobotka , Petr Fiala (ODS)
Aktuálně se děje
včera
Policie vyšetřuje tragédii ve Vsetíně. Důchodkyně nepřežila střet s autem
včera
Britská monarchie ukázala soudržnost. Na fotce ale chybějí někteří členové rodiny
včera
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
včera
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
včera
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
včera
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
včera
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
včera
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
včera
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
včera
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
včera
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
včera
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
včera
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
včera
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
včera
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
včera
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
včera
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
22. dubna 2026 21:15
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
22. dubna 2026 19:55
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
22. dubna 2026 18:38
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Německý ministr obrany Boris Pistorius představil první komplexní vojenskou strategii Bundeswehru, která reaguje na zásadní proměnu bezpečnostní situace v Evropě. K těmto změnám přispěl ruský útok na Ukrajinu, napětí ve vztazích s USA a aktuální konflikt na Blízkém východě. Berlín se nyní snaží jasně vytyčit svůj nový vojenský kurz, aby odpovídal aktuálním výzvám.
Zdroj: Libor Novák