U Jílkové se řešil občanský zákoník: Vysoce módní obuv nesmíte nosit ven?

Praha - Velké diskuse vzbudila otázka záruk. Ty podle Tomáše Hajduška, náměstka ministra průmyslu zůstávají u většiny zboží v délce 24 měsíců, oficiálně se ale jmenují lhůta pro uplatnění vad. „Prodejci musí záruky dávat, pokud by je neposkytovali, sežral by je trh," řekl v pořadu Máte slovo Hajdušek.

„Pokud je v obchodních podmínkách něco nesrozumitelné nebo nejasné, právo je na straně kupujícího. Důkazní břemeno je na prodejci, musí dokázat, že kupujícího seznámil s obchodními podmínkami," vysvětloval Jiří Navrátil ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Lidé se proto podle něj nesmí nechat odbýt. „Jestliže vás prodejce neseznámí s tím, co se zbožím dělat můžete a nemůžete, a pak vám reklamaci neuznají, protože jste se zbožím nezacházeli správně, právo je na vaší straně," radil divákům Navrátil, jak se chovat při vracení zboží. Pokud prodejce nechce zboží reklamovat, je třeba se podle něj obrátit buď na právníka nebo na sdružení, která brání práva kupujících.

Zástupce Občanského sdružení spotřebitelů TEST vidí jednu zásadní chybu. „Chybí nám soubor mimosoudních řešení, protože kvůli rozbitému zipu se nikdo soudit nebude. Protože se to nevyplatí ekonomicky ani časově," myslí si Jiří Borovička.

I to by se mohlo brzy vyřešit. „Ministerstvo už připravuje systém mimosoudních řešení, sám jsem členem komise, která návrh vytváří. I Evropská unie to po nás do roku 2015 chce," vysvětlil náměstek ministra průmyslu Hajdušek.

Rada odborníků zní nenechat se při reklamaci či vracení zboží odbýt, protože nový občanský zákoník je napsán tak, aby více chránil zákazníky.

Související

Homosexuálové

Šance pro homosexuální páry. Ústavní soud řeší osvojení dítěte partnera

Ústavní soud (ÚS) odmítl dva návrhy plzeňských soudkyň, které by v případě úspěchu mohly přiblížit registrované partnerství na úroveň manželství. Částí občanského zákoníku, kvůli které si homosexuálové nemohou osvojit děti svých registrovaných partnerů, se ale bude nadále zabývat na základě staršího návrhu z Obvodního soudu pro Prahu 5. ČTK to zjistila z přehledu plenárních věcí na webu ÚS.

Více souvisejících

občanský zákoník Reklamace Máte slovo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy