Praha – Miloš Zeman i Bohuslav Sobotka se pozastavovali nad některými kroky ministra dopravy Zdeňka Žáka. Vytýkají mu především personální zemětřesení. Bylo to nezbytně nutné, stojí si za svým Žák.
Končícímu ministrovi bývá vytýkáno zadávání veřejných zakázek. „Když zakázku vypíšeme, obviňují nás z toho, že vše dlouho trvá. Když ji nevypíšeme, obviňují nás, že se nechováme transparentně," bránil se v Otázkách Václava Moravce Žák.
Ministr a neúspěšný kandidát do Poslanecké sněmovny za stranu SPOZ je kritizován třeba za to, že bez výběrového řízení vybral firmu, která bude dva roky organizovat tendr na nového provozovatele mýtného systému na českých dálnicích.
To se nelíbí ani budoucímu ministru dopravy Prachařovi z hnutí ANO, který chce některé kroky Žáka prověřit. „Co mohlo počkat, to jsme nechali na budoucí vládu včetně personálních věcí. Rozhodovali jsme jen o věcech, které nesnesly odklad," odmítá kritiku dosluhující ministr.
Žák do čela Ředitelství silnic a dálnic dosadil svého přítele Pavla Kočicu, se kterým vlastnil pozemek ve Zbraslavi. „Je to odborník, ve funkci mnoho vykonal a zlepšil," hájil Kočicu Žák. Současný ředitel ŘSD ale neměl žádné zkušenosti z pozemními stavbami. Budoucí ministr Prachař nevyloučil, že po jeho nástupu dojde k další změně ve vedení ředitelství.
Velký rozruch také vzbudilo propuštění Miroslavy Pošvářové, šéfky kontroly kvality staveb. „Když si někdo zadá studie za miliony a pak si je sebou odnese domů a nechce je nikomu ukázat, tak to není profesionální," zdůvodňoval vyhazov Žák.
Pošvářová ale příčinu vidí jinde. "Dělali jsme nekolikastránkové soupisy vad, které jsme předávali dalším úsekům jako podklad. Když jsme si pak přečetli protokoly o předání a převzetí, tak jsme zjistili, že stavba je provedena v souladu se smlouvou a že žádné vady zjištěny nebyly. Když jsem na to opakovaně upozorňovala, tak mi bylo řečeno, že je chyba v předávacím protokolu a že to je jen špatná formulace. To je absurdní," popsala Pošvářová v Hyde Parku. Upozorňovala také na to, že na ŘSD chybí jakýkoliv soupis majetku.
Související
Jízdné pro děti a seniory zdarma? Skončí to katastrofou, bojí se expert
Exministr Žák jel zřejmě načerno. Ukázal neplatný průkaz, tvrdí server
Zdeněk Žák (SPOZ) , Ministerstvo dopravy , řsd
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
včera
Ve Zlíně už platí jen první stupeň požárního poplachu. Případ řeší policie
včera
Republikáni přišli o výraznou osobnost. Zemřel senátor Lindsey Graham
včera
Filmové Vary jsou u konce. Vyhrálo Padlé ovoce, cenu má i Vášáryová
včera
Írán opět uzavřel Hormuzský průliv. Američané opět útočili
včera
Výhled počasí na další víkend. Bude tropické, na závěr se změní
11. července 2026 21:56
V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví
11. července 2026 21:01
Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková
11. července 2026 19:58
Trump se dočkal další pocty. Na Floridě přejmenovali letiště
S Kennedyho centrem to nakonec nevyšlo, ale na jiná místa se jméno úřadujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa daří protlačit. Šéf Bílého domu má momentálně radost z toho, že po něm bylo pojmenováno jedno z letišť ve Spojených státech.
Zdroj: Lucie Podzimková